Okategoriserade 11 februari, 2004

Jubileum för Flammanreporter

Dick Emanuelsson, trogen Flammanmedarbetare, firar på fredag sitt 20-årsjubileum på tidningen.

Dick kom in i journalistiken via sitt fackliga engagemang på Finnboda Varv i Nacka utanför Stockholm.

Han har alltid brunnit för Latinamerika och idag har han lämnat det dagliga arbetet på redaktionen för att rapportera regelbundet från den stora kontinenten. På redaktionen var Dicks adresslåda över fackliga kämpar en guldgruva. Om något viktigt hänt kunde Flammans läsare alltid läsa om röster från golvet på arbetsplatser runt om i landet. När tidningen ibland dignade av torra artiklar bidrog Dick alltid med en mänsklig vinkel, fina reportage och bilder.

Dick lärde sig också spanska tidigt och har blivit en av Sveriges mest initierade Latinamerika-reportrar. Långt innan kuppen mot Venezuelas president blivit stora nyheter kände Flammans läsare till destabiliseringskampanjen mot den folkvalde presidenten. Och medan tv och tidningar i Sverige refererade kuppmakarnas version utan tillstymmelse till källkritik, hade vi genom Dick tillgång till bakgrund, händelser och analys.

Inte minst spelade Dick Emanuelsson en viktig roll när tidningen bröt sig fri från APK i slutet på 1980-talet. Stridbar och ”en jävel på att randa”, det vill säga att skriva artiklar med en häpnadsväckande fart, såg han till att tidningen överlevde, även sedan den rörelse den ett tag tillhört gått ned sig. Sedan dess har Flamman fortsatt att spela en roll för vänstern i Sverige, och Dick har alltid varit med.

Flamman gratulerar Dick och hoppas att vädret i Bogotá är trevligt på fredag.