SANTIAGO DE CHILE Kommunikén är det första gemensamma utspelet sedan Gerillasamordningen Simon Bolivar sprack under förhandlingarna i Venezuela 1991. Under den havererade fredsprocessen med Andres Pastrana (1998–2002), var regeringens taktik att förhandla med Farc i den avmilitariserade zonen medan den mindre gerillan, ELN, förhandlade från Havanna. När Pastrana dödförklarade processen den 20 februari förra året hade veckorna innan också alla dörrar stängts för den utlovade Nationella konferensen i Sur de Bolivar, ett län i mellersta Colombia. Både militären och framför allt paramilitären och dess uppdragsgivare bland jordägarna sade nej till alla former av fredssamtal.
Det gemensamma utspelet från gerillan är ett allvarligt slag mot regeringen Uribes krigsplaner och slog ner som en bomb i Bogota. Kommunikén slår fast en gemensam syn på regeringens fascistiska karaktär som satsar allt på kriget, mot USA:s förslag till frihandelszon, Alca och ger det colombianska folket och dess organisationer allt stöd i kampen mot privatiseringarna.
De gemensamma politiska uppgifterna kommer också att mate-rialiseras på slagfältet. Även det är ett bakslag för militären som försökt utnyttja politiska meningskiljaktigheter i den militära kampen. I län som Arauca och Narino har de två gerillaorganisationerna till och med drabbat samman. men det senaste året har de gemensamma aktionerna mot armén blivit allt fler.
Uribe förhandlar med de paramilitära dödsskvadronerna och har i ett lagförslag även utlovat amnesti för brott mot mänskligheten samtidigt som han uppmanar militären att göra allt för att krossa gerillan. Mot denna politik enar sig nu gerillan.