I helgen firades att Wallenbergskoncernens investmentbolag Investor fyllde jämt. Inte mindre än i 100 år har företaget tjänat stora summor pengar på andra människors arbete. Det är värt att fira menar familjen Wallenberg. Till den stora festen på Investors eget lyxhotell Grand Hotell bjöds 1500 gäster in. Kungligheter, företagsledare, politiker och andra mycket mäktiga människor festade tillsammans.
Redan innan festen rapporterade TT om att politikernas medverkan inte var helt okomplicerad. ”Här är man långt ute i gränslandet. Det låter lite äventyrligt, för att utrycka sig försiktigt.” Så sa Thorsten Cars, ansedd expert på mutlagstiftningen, till TT (12/10, 2016). Statsministern svarade lugn: ”Investor är ett viktigt företag för Sverige, det är ett anrikt företag. Det är naturligt att regeringen är representerad.”
Vem är egentligen förvånad? Socialdemokratins idé bygger på en tyglad kapitalism, ett handslag mellan arbete och det kapital som utnyttjar arbetare. Men man kunde ju önska att nu, när kapitalet är allt annat än tyglat, så kunde en socialdemokratisk regering använt festinbjudan för att kritisera kapitalet en aning genom att överraska med en höjd bolagsskatt i present? Men det skulle aldrig hända.
Varför? Jo. Mellan staten och kapitlet råder nämligen en enkelriktad lojalitet. Staten är alltid lojal mot kapitalet. Kapitalet är lojalt tills det inte har någon nytta av att vara lojalt längre (något som inte minst exemplet Ericsson visar).
Men för statsministern och hans regering är det är det naturligtvis helt opolitiskt att delta på Investors 100-årsjubileum. Då tycker vi på Flamman att det borde vara lika opolitiskt och naturligt att gå på en annan jubileumsfest. För det är nämligen en annan anrik institution som hjälpt till att bota politisk depression längre än Investor har funnits till – Flamman fyller 110 år i år. Jag vill här med passa på att bjuda in Stefan Löfven och alla statsråd till vår jubileumsfest, den 1 december.
Välkommen, statsministern.