”Gamers är trötta på woke kultur i sina spel, och har varit det länge. Spelvärlden ska vara en plats för konstnärlig frihet, gemenskap och underhållning – inte en politisk plattform.”
Instagram-inlägget uppmanar den som instämmer att gå med i Althing Gaming – en riksorganisation för ”unga mellan 6-25 år” som är intresserade av tv- och datorspel. Föreningen håller inte bara till online, utan har närvarat på stora svenska mässor som Comic Con och Dreamhack. I slutet av förra året nådde man över 1 000 medlemmar.
Helt opolitisk är inte föreningen. Tvärtom bildar man opinion i flera frågor som unga gejmare kan tänkas bry sig om – som motstånd mot EU:s digitala avlyssningsförslag Chat Control 2.0, olika AI-tjänster som påstås ha vänstervridna åsikter, och att tv-spel borde göras billigare via sänkt moms – ”även om marknaden såklart alltid har rätt”.
– Vi driver internetfrågor, som frihet från censur, med en konservativ hållning, säger Ivan Rådström, 24 år.
Han är politisk sekreterare för SD Linköping, spelar helst strategispel från Paradox eller krigar i Battlefield, och har varit med i Althing sedan 2023. Förbundsordförande på riksnivå är Eric Lindgren, 23 år: ordförande för SD Upplands-Bro, tidigare miljö- och energipolitisk talesperson för Ungsvenskarna. Båda har även en bakgrund inom den SD-nära studentföreningen Konservativa förbundet, som ägnar sig åt ”studentikos sittningskultur” och har beskrivit sig som att man ”fostrar framtidens konservativa elit”.
I Sverige är det nog många unga gejmare som identifierar sig som mer konservativa, samtidigt som spelindustrin som jag ser det ofta är mer vänsterliberal.
– Vi var ett gäng aktiva där, främst kanske Sverigedemokrater, som kände att ”jag är ju en gejmare” och så vidare. I Sverige är det nog många unga gejmare som identifierar sig som mer konservativa, samtidigt som spelindustrin som jag ser det ofta är mer vänsterliberal, säger Ivan Rådström, och tillägger:
– Det handlar också om att erbjuda ett alternativ till Sverok, en väldigt stor aktör med ganska ensidigt monopol i fältet.
Sverok hette ”Sveriges roll- och konfliktspelsförbund” när det grundades 1988, och har i dag över 40 000 medlemmar. Det rikstäckande ungdomsförbundet är till för ”spel- och nördkultur”, och har länge fördelat pengar till föreningar runtom i landet som sökt bidrag.
– Vi är obundna men inte opolitiska, utan har väldigt tydliga ståndpunkter om exempelvis alla människors lika rättigheter, säger Nicholas Ranegie, pressansvarig på Sverok.
Sedan motionen ”Inga rasister i Sverok” röstades igenom av medlemmarna 2015 har inte Sverigedemokrater kunnat representera föreningen. 2023 gjorde man en studie som undersökte radikalisering och antidemokratiska rörelser i spelvärlden, tillsammans med Center mot våldsbejakande extremism.
– Vi känner oss rätt trygga i vår position, konstaterar Nicholas Ranegie.
Althings ordförande Eric Lindgren menar i ett mejl till Flamman att föreningen, grundad på ”spelkulturens tidlösa och sammanhållande kraft”, är partipolitiskt obunden. I samma mejl skriver han dock också att den huvudsakligen finansieras av ISK, Insamlingsstiftelsen för svensk konservatism, som slussar pengar till ett flertal SD-kopplade projekt.
Enligt Ivan Rådström ska Althing Gaming i år även ha fått statsbidrag från MUCF (Myndigheten för ungdoms- och civilsamhällesfrågor) för första gången, och tanken är att dess lokalavdelningar ska kunna plocka ut pengar från centralorganisationen ”om de vill hitta på någon aktivitet”. Eric Lindgren väljer att inte svara på Flammans fråga om uppgiften, och för Ivan är det ”oklart” hur mycket det rör sig om i nuläget.
– Man har ju någon viss spärr man måste nå upp till, visst antal medlemmar i viss ålder och så. Jag gissar att det är någonstans kring minimum där.
Närheten till SD och dess ungdomsförbund Ungsvenskarna är inget Althing skyltar öppet med. Detta trots att samtliga registrerade lokalföreningar leds av Ungsvenskar eller Sverigedemokrater, inte sällan de som ”levlat upp” från det ena till det andra – som 20-åriga Johan Vikyov, politisk sekreterare hos SD Stockholms stad. En annan av de centrala styrelsemedlemmarna är både lokal SD-politiker, facklig ombudsman och nämndeman i Förvaltningsrätten.
Althing Gaming har flera gånger försökt värva nya medlemmar med erbjudanden om att vinna ett gratis flak energidryck. När Ivan Rådström förra året var med och prövade greppet för att försöka värva Linghemsskolans elever till Ungsvenskarna i Linköping blev det ramaskri i lokalmedia. Flera barn och föräldrar vittnade om att eleverna ska ha fått energidryck om de swishade 100 kronor (som de sedan fick tillbaka) och skrev sitt personnummer, utan att det varit tydligt vad de egentligen gick med i.
”Absolut att barn och unga ska ha koll på politik, men jag tycker inte man rekryterar barn på det här sättet, verkligen inte”, sade Linköpingsföräldern Isabelle Zandén till Corren vid tillfället.
Läs mer
”De har ju lurat dem med energidryck.”
– Tanken var att testa på något nytt, och sedan blev det ju olyckligt i utförandet. Det var väldigt oorganiserat på plats, och det var många där som kanske inte borde ha styrt ihop det, medger Ivan Rådström för Flamman.
Han menar att Ungsvenskarna ”reviderat sin policy” sedan incidenten, samt att han inte personligen varit delaktig i planeringen av Althing Gamings energidryckstävlingar.