Jag kollar på avsnitt sju i senaste säsongen av Familjen Kardashian. Kim Kardashian har köpt ett hus i Malibu som hon visar upp för sin syster Khloe. Det ligger precis vid stranden och utsikten är otrolig. Kim säger att det i detta hus kommer att skapas ”helt galna minnen” för hennes barn och syskonbarn. Det är såklart mycket som måste fixas innan dess – ett träd ska planteras inomhus, en stor tv monteras, fönstren bytas ut. Kanske behövs även ett lekrum? Systrarna är oense om huruvida stranden och tv:n räcker som underhållning. Kim kan inte vänta på att skapa alla dessa minnen! Khloe är imponerad av Kims generositet gentemot barnen och konstaterar att ”minnen är trots allt det som finns kvar” .
I vår tid drivs mycket konsumtion av just önskan att ”skapa minnen”. Under sommaren blir det extra tydligt. Resebolag säljer in sin produkt som ett sätt att ”fylla livet med härliga semesterminnen”. På deras resorter finns förutsättningarna för att göra livet minnesvärt – här ska vi kunna ägna dem vi älskar den uppmärksamhet som vardagen inte tillåter. Skratt och lek med barnen, förtroliga samtal under middagen. Det fritidsunderskott vi lever med i vardagen ska kompenseras genom att skapa dessa intensiva minnen. Det är en slags effektivisering av fritiden, som vi självklart måste arbeta för att finansiera.
Vill du läsa vidare? Fortsätt genom att bli prenumerant. Om du redan är det, logga in här. 👇
Prenumerera och läs direkt!
Samtliga prenumerationer ger direkt tillgång till alla artiklar på webben samt alla exklusiva poddavsnitt. Varje torsdag får du dessutom veckans nummer i din mejlkorg eller brevlåda.
Vänsterperspektiv behövs. Ge Flamman extra skjuts med en stödprenumeration!