På måndagskvällen samlades ett tiotal personer på Nybrogatan på Östermalm i Stockholm. Två bar på en banderoll med texten ”IDF-soldater = krigsförbrytare”, och organisationsnamnet Judisk antisionistisk allians. En äldre man höll i ett plakat med texten ”Alla barn är lika värda”.
Strax därpå gick Judiska ungdomsförbundet (JUS) ut med kritik mot manifestationen:
Läs direkt. Bli prenumerant!
Få tillgång till alla artiklar och exklusiva poddavsnitt. Varje torsdag får du dessutom veckans nummer i din mejlkorg eller brevlåda.
Är du redan prenumerant? Logga in
”Det spelar ingen roll vem avsändaren är, och det spelar all roll vad kontexten är. Att ställa sig med detta framför den judiska skolan när barn går hem är rakt av antisemitiskt”, skriver de på X.
Skolan de syftar på är Hillelskolan, en F-6-skola med judisk inriktning. Skolan har även en fritidsverksamhet efter undervisningstid. I anslutning till lokalen ligger också det judiska kulturcentret Bajit.
Enligt Alexandra Esser, en av arrangörerna var det dock i protest mot ett evenemang på den sistnämnda lokalen som manifestationen hölls.
– Vi var där för att man hade bjudit in en misstänkt krigsförbrytare för ett föredrag, säger hon till Flamman.
Hon säger att de anlände till platsen 17:30, och hade ansökt om tillstånd. Enligt polisen hade tillståndet ännu inte beviljats, då det inte hunnit behandlas klart, men man bekräftar att tiden då protesten inleddes var 17:30. Parollen som angavs var ”Judisk Antisionistisk Allians/Antisionistiska Judar för Palestina”.
Flamman har tagit del av dokumentation som visar att ett föredrag av Eldar Maider arrangerades på platsen under kvällen. Maider är en tidigare soldat i den israeliska armén som tjänstgjort under invasionen av Gaza. På flera bilder från Facebook syns han posera i ruiner, och propalestinska organisationer har under dagen uppmanat sina följare att anmäla honom för krigsbrott.
Enligt Maiders Linkedinprofil har han även arbetat i flera år tidigare som underrättelseofficer, samt för den israeliska regeringen.
När en krigsförbrytare från IDF gömmer sig i ett kulturcenter som innehåller en skola så får man inte ens stå utanför med en skylt.
Bakom bokningen stod organisationen MIFF, Med Israel för fred. MIFF har tidigare uppmärksammats av Flamman i samband med att man bjöd in den radikala bosättarlobbyisten Eugene Kontorovich, som också gästade Riksdagen på Kristdemokraternas inbjudan.
Flamman har jämfört bilder från Kontorovichs föredrag med bilder från Bajit, och konstaterar att även det föredraget tycks ha hållits på det judiska kulturcentret.
Alexandra Esser, som själv är judinna, berättar att hon själv besökt kulturcentret många gånger.
– Före sjunde oktober har jag köpt mina channukaljus där och lyssnat på föredrag om mina rötter.
Hon beskriver en strid ström av människor som gick mot lokalen där föredraget skulle hållas.
– Vi var lugna och hade våra plakat, vår banderoll, och vi hade bestämt att vi i allra största mån inte skulle interagera med besökare.
Hon berättar också att en förbipasserande spottade på en av deltagarna i manifestationen, och att händelsen anmäldes till polisen. Polisen säger att två anmälningar inkommit i samband med demonstrationen, men vill inte specificera vad de rör.
Judisk antisionistisk allians är ett nybildat nätverk som enligt sin presentation på Instagram samlar ”antisionistiska judar och antisionister med judisk bakgrund”.
En av arrangörerna bakom aktionen säger att hen vill vara anonym, med hänvisning till att hen är aktiv inom det judiska kulturlivet i Stockholm. Hen berättar för Flamman att hen upplevde manifestationen som lugn.
– Vi har all rätt som judar att protestera mot det som händer i vårt egen community, säger personen till Flamman.
Hen säger att de sökte demonstrationstillstånd inför manifestationen, och var noga med att förlägga den efter skoltid.
– Vi har medlemmar som har haft barn som gick där. Det första vi meddelade till alla andra var att vi skulle hålla en tyst demonstration, vara där efter att skolan stängs, och vara så försiktiga som möjligt, säger hen, och fortsätter:
– När Hamas påstås gömma sig i skolor är det fritt fram att förinta hela skolan, men när en krigsförbrytare från IDF gömmer sig i ett kulturcenter som innehåller en skola så får man inte ens stå utanför med en skylt.
Det är terror i vardagen. Det är antisemitism i sin renaste form
Bilden som lades upp av JUS spreds snart därefter vidare av Sveriges utrikesminister Maria Malmer Stenergard på X.
”Det här handlar inte om yttrandefrihet, utan om att skapa skräck och rädsla hos barn som bor i Sverige. Vars familjer i generationer har blivit förföljda. Jag känner bara avsky mot dem som gör detta”, skriver hon i inlägget, som även delas av vice statsminister Ebba Busch (KD).
Hon får medhåll av sin parti- och riksdagskamrat Mattias Karlsson (M), som är gruppledare för partiet i riksdagen.
”Det är terror i vardagen. Det är antisemitism i sin renaste form. De som gör detta är inte aktivister, de är odjur”, skriver han på X, i ett inlägg som delas av bland annat utrikesministern.
Även Socialdemokraternas partiledare Magdalena Andersson reagerar på X, och beskriver demonstrationen som ”djupt olämplig”.
En annan person som kritiserat demonstrationen är Aron Verständig, ordförande i Judiska centralrådet. Han skrev på Facebook vid sjutiden igår att en gräns passerats. I ett mejl till Flamman berättar han att han inte var medveten om föreläsningen när inlägget skrevs. Han bekräftar också att demonstrationen hölls 17:30.
”Det är dock denna tid som fritids och förskola stänger vilket innebar att just då är det väldigt många barn, föräldrar och personal som passerar ut ur huset”, skriver han till Flamman, och menar även att några personer var på plats redan innan med banderoller.
”Flera lärare och föräldrar med barn har stött på dem under det tidsspannet och efter 17:30.”
Uppgifterna tillbakavisas av Alexandra Esser, som menar att hon eller de andra deltagarna inte såg några barn komma ut från skolan under manifestationen. För TV4 Nyheterna uppger Hillelskolan att man inte märkte av någon manifestation och att den verkar ha skett efter skoltid.
Aron Verständig vidhåller att ”en gräns har passerats om man demonstrerar vid en skola”, men tar samtidigt avstånd från moderaten Mattias Karlssons beskrivning av demonstranterna som ”odjur”.
”Jag tycker att det är olämpligt att kalla människor för odjur oavsett om dessa är judar eller ej”, skriver han till Flamman, på frågan om hur han ser på ministerns uttalande om en uttryckligen judisk organisation.
Flamman frågar Alexandra Esser hur det är att som jude anklagas för antisemitism:
– Antisemitism är att hata judar, det är vad antisemitism är. Jag hatar inte judar eller mig själv, jag hatar folkmord. Aldrig mer igen för någon.
Flamman har sökt MIFF, Bajit och Hillelskolan, samt Sveriges utrikesminister Maria Malmer Stenergard.