”Vänsterns främsta valarbetare”. Så beskrivs Timbros chefsekonom Fredrik Kopsch av styrelsemedlemmen Marie Söderqvist, efter att han stått i baren på en uppmärksammad 1 maj-fest. Nu slår Kopsch tillbaka: ”Jag blir lika lite socialist av att hänga med Flamman som jag blir clown av att delta i 100%”.
Den 1 maj bjöd Flamman med medarrangörer in till fest på Reimersholme hotell i Stockholm. Solen gassade och köerna ringlade till baren – där vänstergästerna mötte ett oväntat ansikte: Fredrik Kopsch, chefsekonom på Timbro, som dagen till ära agerade bartender.
Kopsch medverkade även vid programpunkten ”Flamman grillar högern”, tillsammans med MUF:s ordförande Douglas Thor och den tidigare högerdebattören och M-tjänstemannen Ann Heberlein. Där räckte han bara upp handen halvvägs på frågan om han ville se en ny Tidöregering.
Jag blir lika lite socialist av att hänga med Flamman som jag blir clown av att delta i 100%
Deltagandet på festen, som arrangerades tillsammans med tankesmedjorna Katalys och Cogito, har väckt ont blod inom stiftelsen Fritt Näringsliv, som äger Timbro.
I stiftelsens styrelse sitter näringslivsprofilen Marie Söderqvist (bilden), som går ut med hård kritik mot Kopsch i en video publicerad av kanalen 100%:

Läs direkt. Bli prenumerant!
Få tillgång till alla artiklar och exklusiva poddavsnitt. Varje torsdag får du dessutom veckans nummer i din mejlkorg eller brevlåda.
Är du redan prenumerant? Logga in
– Eftersom jag själv sitter i styrelsen för Timbro så tycker jag att det är problematiskt att Timbro har en chefsekonom som har blivit vänsterns främsta valarbetare.
Hon säger att hon inte har någon åsikt om att Ann Heberlein och Douglas Thor deltar.
– Men att Fredrik Kopsch gör det, det är ett problem.
I videon återkommer också en AI-genererad bild av Fredrik Kopsch som delar ut flygblad för Socialdemokraterna iförd röda valarbetarkläder.
– Han är ute och säger att allt högern gör är fel, och ”jag står hellre och jobbar på 1 maj och serverar öl till vänstermänniskor”.

Hon får medhåll av kanalens chefredaktör Henrik Jönsson.
– Vi är i ett ganska skarpt läge i ett valår. Jag tycker det är skitdumt, rent ut sagt, när vi är många som arbetar för att vi verkligen vill ha en borgerlig valseger, att göra sig till verktyg för en helt cynisk vänster, säger han i klippet.
– Det är jättedåligt för Sverige om vi får en vänsterregering. Därför tycker jag det är svårt när folk som är förment på vår egen sida gör sig användbara för våra meningsmotståndare.
Därefter byter programledaren Per Gudmundson ämne, ”för att det inte ska bli några fler pinsamheter”.
Fredrik Kopsch tillbakavisar anklagelserna om att han skulle ”valarbeta” för vänstersidan.
– Jag blir lika lite socialist av att hänga med Flamman som jag blir clown av att delta i 100%, säger han till Flamman.
Han säger att han inte vill kommentera Söderqvists uttalande, utan hänvisar till Anders Kempe, ordförande i stiftelsen Fritt Näringsliv.
Flamman har sökt Anders Kempe med frågor om dels hur han ser på Kopschs deltagande och att Söderqvist går ut med offentlig kritik som styrelseledamot.
Han svarar i ett sms att han avböjer kommentar och inte vill recensera andras uttalanden.

Johan Norberg, en av Sveriges mest tongivande marknadsliberaler, är desto mer frispråkig. I ett inlägg på X menar han att Söderqvist missuppfattat ”hur styrelsearbete går till” och sågar hennes uttalande i klippet från 100%:
”Ett absurt och illojalt utspel, särskilt med AI-bilden som framställer en av Sveriges främsta liberala opinionsbildare som sosse”, skriver han, och fortsätter:
”Så undergräver man idén om Timbro som tankesmedja snarare än regeringshejaklack, och driver oss Kopschliberaler bort från borgerligheten.”
Flamman söker Marie Söderqvist.
Så reagerar högern på klippet
”100% självmål att bara vilja ha inställsamma nickedockor på en tankesmedja.”
– Mattias Svensson, ledarskribent på Svenska Dagbladet
”Jag tänkte rösta Liberalerna men sen serverade Fredrik Kopsch öl på 1 maj så nu blir det väl VPK”
– Marcus Willershausen, vice ordförande i LUF
”Varför kampanjar Timbro för vänstern? En rimlig fråga!”
– Lars Beckman, riksdagsledamot för Moderaterna
”Tyvärr liknar 100 % allt mer någon form av korsning mellan opåkallad SVT-kritik, content man kan få ta del av från valfri influencer på gatan och haveriet med Bulletin.”
– Amanda Göthberg, tidigare marknadsansvarig på Timbro
”Gläds åt att 100%-podden röker ut en massa övervintrade Reinfeldtianer från Timbro.”
– Henrik Jönsson, chefredaktör för 100%
”Herregud vad jag önskar att Per Gudmundson, en av Sveriges smartaste och roligaste opinionsbildare, ska hitta ett intelligent sammanhang igen.”
– Andreas Johansson Heinö, förläggare på Timbro förlag