Armémuseum blir det senaste statliga museet som tittar på nya lokaler – eftersom de gamla blivit för dyra. Även om renoveringsbehov också finns med i bilden har debatten om SFV:s hyreshöjningar snabbt blossat upp igen. ”Problemet för oss är själva marknadshyresystemet”, säger överintendent Lars Amréus.
På ett möte på måndagsmorgonen kom ledningen för SMMTF, Statens muséer för maritim-, transport- och försvarshistoria, med ett dramatiskt besked till de anställda på Armémuseum, vilket Magasin K var först med att rapportera. Museet ska stänga på obestämd tid, efter närmare 150 år på samma plats i Stockholm, och leta nya lokaler.

I mars fick Armémuseum veta att Statens fastighetsverk (SFV) sagt upp museets gamla hyresavtal – och skrivit ett nytt med 60 procents högre hyra, en höjning från 14 till 22 miljoner kronor om året. Hyresfrågan har varit ”utlösande, men inte avgörande”, säger SMMTF:s överintendent Lars Amréus (bilden) till Flamman:
– Museet behöver också en renovering, från golv till tak. I stort sett alla utställningar är 25 år gamla, och vi har insett att en del av de nya uppdrag vi fått kommer göra sig bättre någon annanstans. Det finns bökiga problem med huset, även om det är pampigt.

När vårens hyreschock kom blev museichef Fabian Arnheim (bilden) ”väldigt förvånad”, och tyckte att en höjning på 60 procent på tre år lät ”oskäligt stor”, även på museets fina adress. Museet begärde medling i hyresnämnden – som enligt Lars Amréus lade ned ärendet, då man inte ville medla mellan två statliga myndigheter.
– Vi har haft en professionell och saklig dialog med SFV. Problemet för oss är ju själva systemet, där man försöker sätta marknadshyror på ändamålsfastigheter, säger överindententen till Flamman.
– Vilken alternativ hyresgäst ser man framför sig i en byggnad som Vasamuseet? Många av dessa hus är specialbyggda, och går inte att värdera på det sättet.

”Den här horribla situationen är politikernas fel”, skriver Anna Troberg (bilden), förbundsordförande för kultur- och kommunikatörsfacket DIK, till TT.
Hon talar om en generell ”museislakt”, och utvecklar för Flamman:
– En flytt i sig behöver inte vara dåligt, men det är förskräckligt att det är hyreschocker som är orsaken till att allt fler museer behöver stänga eller flytta. Politiker måste dra i nödbromsen, och ta tag i grundproblemet.
Vinstkravet som Statens fastighetsverk måste leva upp till är på 4,54 procent på en tredjedel av sina fastighetsinvesteringslån. Anna Troberg tar dock upp hur man de senaste åren legat på över över 20 procent – och samlat 8 miljarder ”på hög”, vilket fått Riksrevisionen att ”smälla myndigheten på fingrarna”:
– Det är i grunden ett jättekonstigt system: en påhittad marknad, där staten ger med ena handen och tar med andra. Men när SFV dessutom tar ut överhyror, inte sköter underhåll, och säljer av högt värderade kulturfastigheter – samtidigt som de har för mycket pengar?
I ett mejl till Flamman kallar Statens Fastighetsverk påståendena om övervinster ”missvisande, omstridda eller direkt felaktiga”:
”Att SFV ofta har haft ett resultat som överstiger avkastningskravet är ett tecken på både god ekonomisk hushållning och ett ansvarsfullt förvaltande av statens tillgångar”, menar myndigheten.
Det är i grunden ett jättekonstigt system: en påhittad marknad, där staten ger med ena handen och tar med andra.
”När det gäller hyrorna konstaterade Riksrevisionen i sin senaste granskning att det inte finns stöd för påståendet att SFV generellt tar ut överhyror. Överlag ligger de något under marknadsmässiga nivåer, även om jämförelser ofta är svåra eftersom många av fastigheterna är unika. Riksrevisionens kritik riktades huvudsakligen mot regeringens styrning.”
Sedan årsskiftet är Armémuseum en del av den nya, stora museimyndigheten SMMTF. Göteborgs etnografiska museum, Etnografiska i Stockholm, Medelhavsmuseet och Östasiatiska museet gick redan 1999 samman under det liknande paraplyet ”Världskulturmuséerna” (SMVK).
Bara dagar före mötet på Armémuseum lämnade Britta Söderqvist, Världskulturmuséernas överintendent, över en ny utredning till regeringen som föreslår att stänga Medelhavsmuseet och Östasiatiska museet, och flytta bådas verksamhet till Etnografiska museet.
– Det kommer med betydande utmaningar för en modern museiverksamhet att vara i hus som inte är anpassade för det. När hyrorna blir en så stor andel av vår ekonomi så finns det stora risker att det bara blir hus till slut, sade hon till DN i våras.
42 procent av SMVK:s utgifter går redan i dag till att betala hyror – till statliga SFV – för de fyra museibyggnader man förvaltar. Redan innan nya krav från Statens fastighetsverk damp ned räknade man med hyreshöjningar på 57 procent för Etnografiska museet, motsvarande över 12 miljoner kronor per år. Nu ser de totala lokalkostnaderna för myndighetens museer i stället ut att öka med över 20 miljoner kronor mellan 2027 och 2029. Även Nationalmuseum pungar ut omkring 46 procent av sin årliga budget på hyror.
– Marknadshyresystemet har sina poänger, som att ha ”tryckt ut” vissa kontorsmyndigheter från dyra lägen i Stockholms innerstad, säger SMMTF:s överintendent Lars Amréus.
– Men för oss med dedikerade fastigheter blir det väldigt besvärande, och det skulle vara ytterst tacksamt om någon regering kunde få oss ur detta. Det säger jag som någon som varit myndighetschef i 20 år.
Uppdaterad med kommentarer från Statens fastighetsverk.