Okategoriserade 21 oktober, 2023

Bara gemenskapen kan få öken att blomstra

De röda anemonerna blommar tidigt under våren, och har blivit ett sätt att locka besökare till den i övrigt turistfattiga Negevregionen. Foto: Johanna Adolfsson.

När Negevs fält färgas röda av annat än blommor är de små samtalen är vårt enda hopp.

Det är februari 2019. Jag är ett par kilometer från kibbutzen Re’im och har precis hämtat ut en mountainbike. Jag vet att folk gillar sånt här, men jag har aldrig känt mig fånigare än på en sportcykel.

Kibbutz Re’im. Då känt som en grönskande oas dit arabiska och israeliska familjer vallfärdade på helgerna för att äta picknick, promenera eller ja, cykla. Nu känt som platsen där rejvfesten Nova slutade i en massaker på unga civila i gryningen den 7 oktober.

Lås upp

Vill du läsa vidare? Registrera dig för vårt nyhetsbrev och lås upp Flamman.se i 24 timmar.

Redan prenumerant? Logga in här

Vill du läsa vidare? Fortsätt genom att bli prenumerant. Om du redan är det, logga in här. 👇

Prenumerera och läs direkt!

Samtliga prenumerationer ger direkt tillgång till alla artiklar på webben samt alla exklusiva poddavsnitt. Varje torsdag får du dessutom veckans nummer i din mejlkorg eller brevlåda.

Digital månadsvis (4 nr)
79 kr
Papper månadsvis (4 nr)
119 kr
Stötta fri vänstermedia! (4 nr)

Vänsterperspektiv behövs. Ge Flamman extra skjuts med en stödprenumeration!

129 kr