Katarina Edlund, utvecklingsledare för Operation kvinnofrid som drivit kampanjen Okejsex, om sexuellt våld. Nu ges Okejsex ut i bokform och skickas hem till alla gymnasieelever i Stockholms län.
Vad i boken tycker du är viktigast att lyfta fram?
– Att man ska känna efter vad som känns rätt och bara göra saker som känns okej. Sedan är det viktigt att prata om övergrepp. Många unga förstår inte ens att det de blivit utsatta för räknas som ett övergrepp.
Vilken är den vanligaste myten om sex som ni stöter på bland ungdomar?
– Att tjejer säger nej men menar ja och att killar alltid vill ha sex. En kille skrev exempelvis till vår frågelåda och var jätteledsen för att han inte ville ha sex, men kände sig pressad av sin flickvän.
Okejsex har fått en del kritik just för att reproducera stereotyper. På de flesta kampanjaffischerna är killarna aktiva och tjatar om sex, medan tjejen är passiv och säger nej?
– Det är en svår avvägning, tecknade bilder blir inte alltid så nyanserade. Om vi skulle göra något liknande igen skulle vi nog tänka mer kring de frågorna. Samtidigt tycker jag det är bra att affischerna har väckt starka reaktioner och att människor frågar sig om det är så här det ser ut i verkligheten.