”Jag kan inte svara på alla frågor nu, allt har sin tid, men jag kan säga att jag har valt att lämna partistyrelsen”, skriver Daniel Riazat, riksdagsledamot för Vänsterpartiet, på Facebook.
Avhoppet meddelas bara dagar efter att partistyrelsen röstade för att uppmana Lorena Delgado Varas att lämna sina uppdrag i partistyrelsen och riksdagen. Beslutet ska ha skett ”i stor samstämmighet” enligt partisekreterare Maria Forsberg, vilket bekräftats av källor med insyn som Flamman varit i kontakt med.
Läs direkt. Bli prenumerant!
Få tillgång till alla artiklar och exklusiva poddavsnitt. Varje torsdag får du dessutom veckans nummer i din mejlkorg eller brevlåda.
Är du redan prenumerant? Logga in
Daniel Riazat är ensam i partistyrelsen om att ta öppen ställning mot beslutet, och i tråden på Facebook länkar han till det upprop som lanserats till stöd för Delgado Varas. Bland de strax över tusen personer som undertecknat det i egenskap av partimedlemmar är Riazat den enda riksdagsledamoten.
”Om jag hade suttit kvar så hade jag självklart aldrig röstat för intern och extern kaos vilket detta beslut har betytt”, skriver han i inlägget.
Bland de som uttrycker stöd i kommentarerna finns Rebecca Johansson, ordförande för Vänsterpartiet i Landskrona.
”Bra val Daniel! Du kommer sitta i PS igen i framtiden, men i en bättre konstellation som fattar bättre beslut”, skriver hon i tråden.
Andra som stöttar beslutet är den tidigare partistyrelseledamoten Robert Armblad och Malmöavdelningens tidigare vice ordförande Orwa Kadoura. Den sistnämnda lämnade sina uppdrag förra året efter att ha spridit antisemitiska budskap och delat en video där Hamas attack den 7 oktober hyllades.
Daniel Riazat har suttit som ersättare i partistyrelsen sedan kongressen 2024, då han valdes in utan att ha stått på det förslag valberedningen lagt fram. Redan 2012 nominerades han till partistyrelsen av sin partiavdelning i Dalarna, men valdes inte in av kongressen.
Han har suttit i riksdagen sedan 2014, och har enligt inlägget på Facebook inga planer på att lämna sin plats där. Som riksdagsledamot deltog han bland annat i den aktion i Almedalen 2022 där han tillsammans med riksdagskollegorna Lorena Delgado Varas och Malcolm Momodou Jallow poserade med flaggor för de kurdiska organisationerna PKK, YPG och YPJ.
”Önskar att jag inte hade behövt fatta detta beslut men det var tyvärr oundvikligt”, skriver han om avhoppet från partistyrelsen, och avslutar:
”Fortsättning följer.”
Flamman har sökt Daniel Riazat och partisekreterare Maria Forsberg.