Om avslöjandet i Uppdrag granskning att vinstdrivna friskolor väljer ”fina elever” och utestänger ”ruttna äpplen”.
Det behövs ingen avancerad logisk analys för att förstå vad det är som driver de privatägda skolorna. Det borde vara lika enkelt att inse att de politiker som legat bakom införandet av vinstdrivna företag i det som borde vara hela samhällets skola, och skapat ”skolmarknaden”, är ansvariga för den katastrofskola vi varje dag får exempel på, nyss JB-koncernens nedläggning och nu att friskolor väljer och vrakar bland sökande elever. Tydligare exempel på att dessa politiker sätter företagens vinster framför hundratusentals elevers och föräldrars behov av en bra skola behövs väl inte?
Eller?
Det är också de politikerna som ligger bakom att vi kan ha skolor med rektorer som Greger von Sivers, rektorer som skiljer på ”fina elever” och elever som är ”ruttna äpplen” och ”cancersvulster”. Det är också de politikerna som är ansvariga för att Greger von Sivers när han blivit avslöjad kan sälja sin skola och tjäna ytterligare pengar på ”skolmarknaden”. Hej och hå!
Men vad gjorde Lärarnas Fackförbund när denna mardrömsresa inleddes och fullbordades? Jo, deras ordföranden Metta och Eva-Lis skrev debattartiklar tillsammans med skolminister Jan Björklund. Hej och hå!
Eva-Lis som fortfarande är lärarförbundets ordförande, och Jan sitter säkert just i detta nu och filar på en ny gemensam artikel.
Hej och hå!