Utrikes 17 augusti, 2023

Det franska väldet i gungning efter kuppvåg

”Ned med Frankrike – Leve Putin” skanderar unga nigerer under en demonstration till stöd för kuppmakarna i Nigers huvudstad Niamey den 30 juli. Foto: Sam Mednick/AP.

Statskuppen i Niger var bara den senaste i en serie kupper i fransktalande Västafrika. De är alla uttryck för de tidigare koloniernas vilja att bryta sig loss ur Frankrikes grepp, menar två experter på regionen.

Onsdagen den 26 juli bröt sig en grupp militärer in i presidentpalatset i Nigers huvudstad Niamey och satte president Mohamed Bazoum i husarrest. Senare samma kväll meddelade en annan grupp officerare via landets statliga tv-kanal att regeringen avsatts och att landet nu styrs av en junta med namnet Nationella rådet för försvaret av fosterlandet. Landets gränser stängdes, parlamentet upplöstes och undantagstillstånd infördes.

Det är bara den senaste i en rad statskupper i Västafrika de senaste åren, vilket har kastat nytt ljus på regionen. Liknande händelser i Burkina Faso, Mali och Guinea har fått experter, politiker och medier att fråga sig varför just denna del av den afrikanska kontinenten är så drabbad av kupper. Det faktum att de alla ägt rum i fransktalande länder har ytterligare fäst uppmärksamheten på de allt mer spända relationerna mellan Frankrike och dess tidigare kolonier i subsahariska Afrika.

Lås upp

Vill du läsa vidare? Registrera dig för vårt nyhetsbrev och lås upp Flamman.se i 24 timmar.

Redan prenumerant? Logga in här

Vill du läsa vidare? Fortsätt genom att bli prenumerant. Om du redan är det, logga in här. 👇

Prenumerera och läs direkt!

Samtliga prenumerationer ger direkt tillgång till alla artiklar på webben samt alla exklusiva poddavsnitt. Varje torsdag får du dessutom veckans nummer i din mejlkorg eller brevlåda.

Digital månadsvis (4 nr)
79 kr
Papper månadsvis (4 nr)
119 kr
Stötta fri vänstermedia! (4 nr)

Vänsterperspektiv behövs. Ge Flamman extra skjuts med en stödprenumeration!

129 kr