America Vera Zavala, författare till pjäsen Etnoporr, som just nu spelas på Teater Tribunalen i Stockholm.
Vad är etnoporr?
– Det är ett begrepp för hur samhället etnicitetsstämplar en massa problem som egentligen handlar om klass. Man pratar om ”invandrartäta förorter” till exempel, men många av de problemen kommer av bristen på social rättvisa. Och problemet är att det växer fram en helt annan bild av problem som handlar om något annat. Ett annat exempel är hedersvåld – det finns forskning som visar att det är ett begrepp som stjälper snarare än hjälper. Tjejer får sitta och förklara för polisen om sin kultur istället för att få hjälp direkt.
Du verkar ha varit med i vartenda debattprogram som finns senaste veckan. Varför är intresset så stort?
– Jag tror det beror på att den har så rakt tilltal. Kritikerna har kallat det för debatteater. Aisha i pjäsen går till frontalangrepp och skriker: ”Jag hatar snacket om det mångkulturella, vi är svenskar – vi är normala.”
Finns det biljetter kvar?
– Ja, men vi säljer biljetter som bara den! Om man vill se den får man gå in nu på Teater Tribunalens hemsida och boka sin biljett nu.