De menar att förslaget i praktiken innebär att anställningsskyddet avskaffas för nyanställda i fyra år. Ändringarna föreslås träda i kraft den 1 juli.
– För ett år sedan var det kravaller i Frankrike. Människor demonstrerade mot försämringar i anställningsskyddet. Det är anmärkningsvärt att den svenska regeringen nu vill genomföra ett förslag som är värre, säger LO:s avtalssekreterare Erland Olauson i ett yttrande.
Vänsterpartiet håller med om LO:s kritik av förlaget. Josefin Brink, riksdagsledamot och ledamot i arbetsmarknadsutskottet, menar att det är ett försök att urholka anställningstryggheten på hela arbetsmarknaden.
– Centerpartiet fick ju hård kritik för att för sitt förslag om särskilda ungdomsjobb, som de sen fick ta tillbaka. Den kritiken borde man blåsa liv i igen för det här för det är ett slag mot anställningstryggheten, säger Josefin Brink till Flamman.
Hon menar att förslaget särskilt kommer att drabba unga människor, främst unga LO-kvinnor med utomeuropeisk bakgrund.
Regeringens förslag innebär bland annat att en arbetstagare kan vara anställd i 24 månader inom fem år på fri visstidsanställning och att denne dessutom kan vara anställd som vikarie under 24 månader inom fem år. Sammanlagt kan det innebära 48 månaders oviss anställning under 5 år. LO menar att det innebär att ”lagstiftaren överger huvudregeln att tillsvidareanställning ska var den huvudsakliga anställningsformen”.
En gräns vid 36 månader
LO skriver i sitt remissvar att en yttersta gräns för tidsbegränsad anställning, oavsett form, ska införas och att denna gräns bör vara 36 månader.
– Flera av de förändringar som regeringen föreslår kommer att öka otryggheten för de grupper som redan idag har de sämsta anställningsförhållandena. Eftersom kvinnor oftare har visstidsanställningar än män kommer skillnaderna i mäns och kvinnors anställningsvillkor öka ännu mer, säger Erland Olausson.
En arbetsgivare kan avsluta en visstidsanställning utan att ange några skäl. LO menar att det innebär att smarta arbetsgivare kan använda visstidsanställningar i upp till fyra år. Erland Olausson menar att regeringens förslag ger längre tid i otrygga anställningar för många löntagare.
– Det är fullständigt oacceptabelt. Speciellt när det redan idag är så att, till exempel, 30 procent av Hotell- och restaurangfackets medlemmar har en visstidsanställning, säger han.
Som Flamman skrev i förra numret är även TCO kritiska till regeringens förslag. TCO:s ordförande Sture Nordh menar att regeringens förslag luckrar upp löntagarnas anställningsskydd och att det bidrar till att öka osäkerheten dramatiskt för många löntagare.
Näringsminister Maud Olofsson har i en intervju i Svenska Dagbladet klargjort att hon vill genomföra förändringar i arbetsrätten under den här mandatperioden.
– Jag ser framför mig att vi måste diskutera regelverket. Centerpartisterna är otroligt engagerade i den här frågan, säger hon till Svenska Dagbladet.
Josefin Brink (v) kritiserar regeringen för deras politik för att komma till rätta med ungdomsarbetslösheten.
– Alliansen har ju hållit en hög profil för att minska ungdomsarbetslösheten. Men det stora problemet för unga är inte långtidsarbetslösheten, även om det givetvis är ett viktigt problem. Det stora problemet är att unga människor är arbetslösa i korta perioder mellan olika jobb. Med det här förslaget kommer detta att öka, man institutionaliserar ett system där unga människor varvar perioder av otrygga anställningar med arbetslöshet, säger Josefin Brink.


