…Jens Holm (v), 34 år från Stockholm.
Vad ska du göra i EU-parlamentet när du ersätter Jonas Sjöstedt i september?
– Jag ska driva globala rättvisefrågor, djurrätt och miljöfrågor.
Hur stor chans har djurrätten?
– Jag ser EU-parlamentet först och främst som ett forum där man kan väcka opinion om saker och ting. Jag tror absolut att det har en chans. Som EU-parlamentets första vegan kan jag få upp djurtransporter, köttindustrin och suventioner som är helt absurda på dagordningen. Det finns ett stort motstånd bland folk mot hur djur behandlas. Jag kan få gehör för de här frågorna och göra något konkret.
– EU-kommissionen har fattat ett beslut om att avskaffa subventioner till djurtransporter utanför EU. Men det är förenat med en hel del undantag och jagtänker hålla järnkoll på att det beslutet efterlevs.
EU-parlamentets förste vegan, är det inte helt ute att vara vegan?
– Inte alls! Det är superhett!
Vilka grupper kommer att rösta på dig i nästa EU-parlamentsval?
– Jag tror, om man ska prata om grupper, främst unga människor och människor som brinner för globala rättvisefrågor, miljö och djurrättsfrågor. Jag kommer inte att kompromissa utan driver de här frågorna stenhårt.
Kan du lova det? Alla som hamnar i parlament börjar ju kompromissa.
– Hehe. Man kommer bli tvungen att kompromissa i det vardagliga parlamentsarbetet och många gånger få nöja sig med det minst dåliga. Men jag kommer inte att sluta och inte ge mig. Ibland känns det som om EU-parlamentet är en reträttpost i andra partier, dit man skickar iväg gubbar och tanter som man vill bli av med på hemma plan.
Är det en sån du har blivit?
– Nej. Om man brinner för saker så kommer folk att märka det.
Lena Malmberg