Inrikes 22 maj, 2023

Klimatkrisen måste mötas med klasskamp

Klimatdemonstranter strider för grön omställning. Foto: David Cliff/AP.

Allt fler till vänster lockas av tankarna på en ”Grön ny giv” och storskaliga klimatinvesteringar. Men vi måste också diskutera reformer som kan överskrida kapitalismen.

För att komma på offensiven i klimatfrågan ropar allt fler till vänster efter en ”grön ny giv” (green new deal), vilket det kan finnas anledningar till. Men det öppnar också för nya frågor. Det finns en rad olika GNG på marknaden, vilken vill vi ha och vilka följder får valet?

Vissa argumenterar för ”revolutionära GNG”1, som Max Ajl i boken A people’s Green new deal, men detta är undantag. Nästan alla förslag till GNG kan tryggt placeras inom keynesianska ramar, där kärnan är att stater genom stora investeringar och reformer ska lösa både ekologiska och ekonomiska kriser. Keynesianismen handlar i slutändan handlar om att rädda kapitalismen från sig själv – den kan vara nog så skarpt formulerad men är aldrig ämnad att överskrida vinstmotivet. Även om de flesta GNG skulle vara ljusår bättre än högerns kommer alla projekt som enbart baseras på en progressiv keynesianism möta några centrala utmaningar. Låt mig peka på fyra.

Lås upp

Vill du läsa vidare? Registrera dig för vårt nyhetsbrev och lås upp Flamman.se i 24 timmar.

Redan prenumerant? Logga in här

Vill du läsa vidare? Fortsätt genom att bli prenumerant. Om du redan är det, logga in här. 👇

Prenumerera och läs direkt!

Samtliga prenumerationer ger direkt tillgång till alla artiklar på webben samt alla exklusiva poddavsnitt. Varje torsdag får du dessutom veckans nummer i din mejlkorg eller brevlåda.

Digital månadsvis (4 nr)
79 kr
Papper månadsvis (4 nr)
119 kr
Stötta fri vänstermedia! (4 nr)

Vänsterperspektiv behövs. Ge Flamman extra skjuts med en stödprenumeration!

129 kr