Kultur 13 oktober, 2023

Nostalgisk hippieträff räddar inte svensk film

Moodysons hippie-uppföljare puttrar på med samma historia – 24 år senare. Foto: Memfis film AB.

Ett säkert kort för en svensk biobransch i kris. "Tillsammans" 24 år senare kör på med samma vänsterkarikatyr. Det är roligt om än stundom långrandigt, tycker Fredrik Thorén.

”Ta inte det här personligt men du är ju så jävla dum i huvet”, sade Olle Sarris karaktär Erik till en vakt utanför slottet följt av ett passionerat framförande av Internationalen. Det var en av de roligaste scenerna Lukas Moodyssons film Tillsammans från år 2000. Erik hade bytt namn från Silfverskiöld till Andersson, revolterat mot sin överklassbakgrund och i stället börjat jobba som svetsare.

Lukas Moodyson hade nog roligt när han skrev manuset till den hyllade driften med 1970-talets alternativvänster. Lika roligt verkar han ha haft i uppföljaren som utspelar sig 24 år senare. Och det är samma gamla tragik som ligger där och puttrar.

Lås upp

Vill du läsa vidare? Registrera dig för vårt nyhetsbrev och lås upp Flamman.se i 24 timmar.

Redan prenumerant? Logga in här

Vill du läsa vidare? Fortsätt genom att bli prenumerant. Om du redan är det, logga in här. 👇

Prenumerera och läs direkt!

Samtliga prenumerationer ger direkt tillgång till alla artiklar på webben samt alla exklusiva poddavsnitt. Varje torsdag får du dessutom veckans nummer i din mejlkorg eller brevlåda.

Digital månadsvis (4 nr)
79 kr
Papper månadsvis (4 nr)
119 kr
Stötta fri vänstermedia! (4 nr)

Vänsterperspektiv behövs. Ge Flamman extra skjuts med en stödprenumeration!

129 kr