Under tisdagen meddelade den irakiska mediemyndigheten att ordet homosexualitet inte längre får användas landets mediekanaler (inklusive i sociala medier). Ordet ska istället bytas ut mot ”sexuella avvikelser”. Även ordet ”genus” förbjuds i landet.
Det är ännu oklart vad straffet kommer bli för den som bryter mot den nya lagen, som kritiserats av bland annat Amnesty. I ett uttalande under onsdagen uppmanar människorättsorganisationen den irakiska regeringen att dra tillbaka lagen.
Läs direkt. Bli prenumerant!
Få tillgång till alla artiklar och exklusiva poddavsnitt. Varje torsdag får du dessutom veckans nummer i din mejlkorg eller brevlåda.
Är du redan prenumerant? Logga in
Irak har inget formellt förbud mot homosexualitet. Enligt Reuters har dock retoriken mot hbtq-personer skärpts i landet under de senaste månaderna, bland annat kopplat till protesterna mot koranbränningar i Sverige och Danmark. Vid sidan av ländernas flaggor har även regnbågsflaggor bränts.
Tidigare under året kom en liknande motion in till den kurdiska regionala regeringen, där ”förespråkande av homosexualitet” föreslås bli straffbart med upp till ett år i fängelse.
I juli lämnades en motion om att förbjuda homosexualitet in till det irakiska parlamentet. Motionen väntas tas upp när parlamentet öppnar igen i september.