I måndags uppvaktade Handikappförbundens ordförande Ingemar Färm statsrådet Maria Larsson (kd), samordningssansvarig minister för handikapppolitiska frågor. Handikapporganisationerna är oroade över att statsbidragen till dessa under en lång tid succesivt har urholkats.
– Handikapporganisationerna är motorer i en stor ideell rörelse, säger Ingemar Färm i ett pressmeddelande. En rörelse som har mer än 500.000 medlemmar och 10.000-tals förtroendevalda i 3.500 lokala och regionala föreningar. Handikapporganisationerna levererar både medlems- och samhällsnytta och bedriver också en betydelsefull informations- och opinionsbildande verksamhet.
Han säger att handikapporganisationerna har erfarenheter av utanförskap, vilket ska vara regeringens högst prioriterade fråga.
– Vi vet varför vi hamnar utanför. Vi vet också vad som krävs för att vi ska kunna komma tillbaka. Men vi kan inte göra det utan resurser.
Ingemar Färm säger att eftersom regeringens ambition är att stärka villkoren för den idella sektorn i Sverige, något som uttryckts av socialminister Göran Hägglund och hälso- och folkhälsominister Maria Larsson, så utgår Handikappförbunden från att regeringen även när det gäller ekonomin stödjer handikapporganisationernas arbete.
Under 2000-talet har statsbidraget minskat och det innebär enligt Ingemar Färm att Handikappförbundens verksamheter har fått krympa med cirka 175 miljoner kronor, något som allvarligt försvagat handikapprörelsen och dess verksamheter. I ett öppet brev till Maria Larsson skriver de att Handikappförbunden förväntar sig att statsbidraget ska återföras till det värde det hade när det infördes, vilket innebär en höjning med 50 miljoner kronor, inför nästa års statsbudget.