Inrikes 12 september, 2012

Risk för ny tvångsavvisning i Malmö

Nyligen har två fall av tvångsavvisningar uppmärksammats mycket i medier. I det ena fallet, som rör 15-årige Ali är avvisningen stoppad tills vidare. Men ungefär samtidigt avvisades en annan 18-årig Ali till Italien där han riskerar att sättas i förvar i upp till 18 månader.
Nu är ett nytt fall i Malmö aktuellt. Khaled Maana, nyss fyllda 18 år, greps i förra veckan och sitter i skrivande stund i förvar. Han har varit i Sverige sedan sex år tillbaka, men ska nu utvisas till Libanon. Ett land han lämnade som tolvåring. Då beslutade hans mamma som var politiskt aktiv att fly därifrån med sina barn. De lämnade krig, hot och en våldsam make och pappa.

– Mina vänner ordnar demonstrationer, tidningar har varit här. Det är många som vill få ut mig och som tycker att det här är omänskligt. Ändå sitter folk och skickar tillbaka människor till deras hemländer utan att veta vad som kommer att hända med dem, säger han.
Aktion mot deportation har engagerat sig i fallet och kräver att Khaled Maana får stanna i Sverige.
”Khaled är ett exempel. Ali är ett annat. Det finns många som lider av Sveriges och EU:s omänskliga migrationspolitik. Någonstans måste det vara nog. Någon gång borde det vara tid för verklig förändring”, skriver man i ett uttalande.
Aktion mot deportation arbetar också för att upprätthålla kontakt med Ali i Italien.