Inrikes 19 maj, 2023

Samlade in två miljoner – ska täcka kostnaderna för vild strejk

Foto: Tor Gasslander.

Snart två miljoner kronor. Det är vad de anställda på pendeltågen som tidigare i vår gick ut i vild strejk har i ryggen när domstolsförhandlingarna närmar sig.

Pendelförarna, som agerade utanför fackförbunden i en så kallad vild strejk, kan inte ta del av den vanliga strejkkassan. I stället har de i samarbete med förbundet Arbetarsolidaritet samlat in sina egna pengar från allmänheten. Förhoppningen är att det ska täcka både rättegångskostnader, skadestånd och utebliven lön.

– Vi drog igång vår insamling samtidigt som strejken. Det tog väl fyra dagar innan vi hade miljonen. Efter ett par dagar till var det en och en halv. Nu har det saktat ned men vi ligger på 1,9 miljoner, säger Sebastian Karlsson (bilden), ordförande på förbundet Arbetarsolidaritet.

Lås upp

Vill du läsa vidare? Registrera dig för vårt nyhetsbrev och lås upp Flamman.se i 24 timmar.

Redan prenumerant? Logga in här

Vill du läsa vidare? Fortsätt genom att bli prenumerant. Om du redan är det, logga in här. 👇

Prenumerera och läs direkt!

Samtliga prenumerationer ger direkt tillgång till alla artiklar på webben samt alla exklusiva poddavsnitt. Varje torsdag får du dessutom veckans nummer i din mejlkorg eller brevlåda.

Digital månadsvis (4 nr)
79 kr
Papper månadsvis (4 nr)
119 kr
Stötta fri vänstermedia! (4 nr)

Vänsterperspektiv behövs. Ge Flamman extra skjuts med en stödprenumeration!

129 kr