Inrikes 14 september, 2005

Sänkt reklamskatt och höjd alkoläskskatt

Vid Flammans pressläggning hade mp sagt nej till den överenskommelse som tidigare presenterats som färdig.
Vänsterpartiet vek sig i tisdags i frågan om flyktingamnesti, efter insikten om att regeringen aldrig skulle gå med på kravet.
– I amnestifrågan har det varit helt stumt. Vi har försökt gå genvägen via budgetförhandlingarna, men vi har misslyckats, säger Lars Ohly.
Både han och Ingrid Burman framhåller att det i stort var en bra budgetuppgörelse. Centralt för v i förhandlingarna var att driva igenom kraftiga satsningar på jobb och kommuner, och dessa krav tillgodosågs enligt dem själva väl.
Bland annat satsas på 20 000 så kallade plusjobb i kommunerna, jobb som riktar sig till långtidsarbetslösa och som ska vara ”kvalitetshöjande”. V är också nöjda med att kommunerna, förutom de tio miljarder som redan avsatts för 2006, får en miljard mer i bidrag 2007 och sex miljarder mer 2008.

– Löftena om pengar längre fram i tiden gör att kommunerna får bättre förutsättningar för att satsa på jobb och höjda kvinnolöner. De får en planeringshorisont, säger Ingrid Burman.
Regeringens förslag om att sänka skatten på alkohol gick inte genom – tvärt om höjs skatten på alkoläsk, liksom på tobak. Däremot sänks reklamskatten, vilket inte nämndes som ett nederlag vid vänsterpartiets pressträff på tisdagen. I ett stort skatteväxlingsprojekt sänks också inkomstskatten för låginkomsttagare, de som bara betalar kommunalskatt.
Vänsterpartiet framhåller att de inte är nöjda med satsningarna på höjda kvinnolöner. Mer generella bidrag hade behövts till kommunerna. Ett annat nederlag var att kravet på en tandvårdsreform nobbades.