– Det finns polariseringar mellan ungdomsgrupper och de har funnits i många år.
Det säger Anutosha Lundgren, som arbetar på Edetstens behandlingshem för ungdomar i Sollentuna och är aktiv i Farsor och morsor på stan.
– På Rudbecksskolan som är gymnasiet här i Sollentuna, syns det att invandrarungdomarna håller till för sig.
Anutosha Lundgren menar
att det har märkts ökade motsättningar mellan grupper i samma takt som folk blir fattigare.
– Klasskillnaderna har ökat och då ställer sig folk på olika kanter. Man vill skylla på någon.
Hon berättar att stämningen var hotfull ute på Kärleksholmen, där mordet ägde rum, redan kvällen innan. Då fanns nattvandrare bland ungdomarna och fyllan och stöket var påtagligt.
– Nattvandrarna ringde polisen redan på fredagen men den kom aldrig.
– På lördagen var det inga nattvandrare ute eftersom föreningen inte har så många nattvandrare. De arbetar ju ideellt.
Anutosha Lundgren säger att tio fritidsgårdar lagts ner i Sollentuna sedan slutet av 1980-talet.
– Fritidsgårdar fångar upp ungdomar som annars bara är ute och hänger. Nattvandrarna kan inte ersätta fritidsgårdarna.
– På fritidsgårdarna finns vuxna som tar upp diskussioner. Om man märker tendenser kan man diskutera eller bemöta dem. Det måste finnas vuxna bland ungdomar, så att de inte själva sätter sina egna regler. Även i skolan idag finns det färre vuxna än tidigare. Det är då något sådan här förskräckligt kan hända.
Anutosha Lundgren menar att motsättningarna syns så långt ner som bland 14–15-åringar. Hon får medhåll av Mikael Ekman, reporter på Expo, som har sett hur Nationaldemokraterna börjat rekrytera unga i alla Stockholms förorter. Expo oroas över hur nazister nu använder 14-åringens död för sina främlingsfientliga syften.
– Nassarna håller på och kraftsamlar och profiterar på det här barnets liv. Han var bara 14 år, lyssnade antagligen på vikingarock men var fortfarande bara ett barn.
– I Sollentuna har vi sett en del aktivister, så unga som 14-15-åringar som dras in i rörelsen. Det har skett en hårdrekrytering senaste två åren i Stockhoms alla invandrartäta förorter, säger Mikael Ekman och fortsätter:
– Tyvärr är jag inte så förvånad att de är så här unga som blir drabbade. Det sker en ökande våldsspiral mellan nazistgrupper och invandrare, precis som mellan delar av vänstern som AFA och nassarna. Och de som uppmanar till våld är inte de som blir drabbade. De som drabbas är de som har oturen att vara vid fel plats vid fel tillfälle.
Den 14-åring som höggs till döds i lördags var ingen organiserad nazist.
– Det här var bara en 14-åring som skapade sig någon form av identitet. Hans öde var rätt obestämt fortfarande, bedömer Mikael Ekman.