Det var ett personligt tal av Jonas Sjöstedt som avslutade Vänsterpartiets lördag i Almedalen. V-ledaren inledde med sin egen uppväxt under 70-talet med oljekris, homofobi och kallt krig. Men också med 1,5 procents arbetslöshet och en annan framtidstro och trygghet än i dag.
Regeringen fick några kängor och Sjöstedt var tydlig med att Vänsterpartiet är ett oppositionsparti. Om än ett samarbetsvilligt oppositionsparti.
Självklart lyftes den satsning på 250 extra miljoner till sommaraktiviteter riktade mot kommuner med hög andel fattiga barn som presenterats tidigare under dagen även i talet.
Är V:s Almdalsutspel bra? Ja. I synnerhet om man jämför med konkurrensen från andra partiers ganska tråkiga och försiktiga förslag.
250 miljoner till sommarkollo och fritidsaktiviteter riktade mot fattiga barn är en välbehövlig satsning. Dessutom är frågan högaktuell för de föräldrar som just nu pusslar med veckor och går med en klump i magen över att barnens sommar mest blir ensamtid i lägenheten.
Visst kunde det ha varit ännu radikalare. Kanske ett förslag som tog ett större grepp på den barnfattigdom som vuxit fram i spåren av ökade klyftor och sönderslagna trygghetssystem. Ett sådant program skulle också ha gett ett välkommet alternativ till fascistiska SD:s nya fokus på barn- och familjefrågor. Å andra sidan är det här en mycket konkret fråga som V troligen har möjlighet att få gehör för i budgetförhandlingar med regeringen. Liksom satsningen på glasögon för alla barn i våras är det något som är lätt att peka på för att visa att Vänsterpartiet gör skillnad.
En utmaning är att koppla glasögonbidrag och sommaraktiviteter med större frågor som klass och vilket samhälle vi vill ha i grunden. Annars riskerar det bli sympatiska förslag som många kan hålla med om, men som inte får någon att hoppas på ett bättre samhälle. I talet gjorde Jonas Sjöstedt flera sådana ansatser och lyckades också ganska bra med dem. Klart godkänt!
