I fredags varslade Seko om strejk för omkring 500 matroser, motormän och intendenturpersonal. Förhandlingarna mellan Seko och Sjöfartens Arbetsgivarförbund, Sarf, har kört fast. Seko menar att arbetsgivarna i ett slutbud erbjudit oacceptabelt låga löneökningar för förbundets medlemmar.
Seko, facket för Service och kommunikation, har beslutat att säga upp sjöavtalen med Sarf, samt att varsla om stridsåtgärder. Anledningen till den kommande strejken, som omfattar 500 Seko-medlemmar, är framför allt för låga löneökningar. Seko har cirka 7 500 medlemmar på det aktuella avtalsområdet, och genomsnittslönen är 16 400 kronor i månaden.
– Arbetsgivarnas bud när det gäller löneökningar är oacceptabla och ligger under de uppgörelser som träffats på övrig arbetsmarknad. Detta i en tid då man varje dag påminns om att svensk sjöfart upplever en sällan skådad högkonjunktur. Redareföreingen hävdar själv att ett av de stora problemen är att rekrytera och attrahera ny arbetskraft. Detta är inte konstigt när arbetsgivarna inte erbjuder rimliga löneökningar, säger Sekos förbundsordförande Janne Rudén.
Även frågan om vem som ska städa befälens hytter, har vållat konflikt. Från Sekos håll menar man att befälen själva ska städa sina hytter, och att denna arbetsuppgiht inte ska ligga på förbundets medlemmar.
Sekos samtliga stridsåtgärder är planerade att träda i kraft den 27 maj.