Säsongen för att kunna se eldflugor i Japan är slut för i år. Under ett par veckor i början av juni i de södra delarna av landet, slutet av juli i de norra, går det att se dem på mörka platser i närheten av vatten. Sedan försvinner de igen.
Egentligen är eldflugan ingen fluga alls, utan en skalbagge med förmågan att producera ämnet luciferin, som ger upphov till ett svagt ljussken. Att fånga dem på bild är ett vanskligt projekt eftersom deras rörelser och omgivningens mörker gör att det bästa resultatet man kan hoppas på är en bild full av gulgröna streck eller prickar. Resultatet kan visserligen bli tjusigt, men verkligheten är en helt annan. Att sitta i en tyst och mörk skog och se eldflugorna dansa är en upplevelse som inte går att reproducera. Bara genom konsten låter den sig närmas.
Vill du läsa vidare? Fortsätt genom att bli prenumerant. Om du redan är det, logga in här. 👇
Prenumerera och läs direkt!
Samtliga prenumerationer ger direkt tillgång till alla artiklar på webben samt alla exklusiva poddavsnitt. Varje torsdag får du dessutom veckans nummer i din mejlkorg eller brevlåda.
Vänsterperspektiv behövs. Ge Flamman extra skjuts med en stödprenumeration!