Har Finland någonsin varit så hett som nu? Det lilla landet i Europas utkant har blivit en storspelare. Se bara hur president Alexander Stubb sömlöst går från att mysa i panelsamtalen i Davos till att skriva allvarstyngda böcker om den nya världsordningen, medan Ulf Kristersson får nöja sig med torra EU-möten. Horace Engdahls klassiska beskrivning av Tyskland som ”ett Sverige för vuxna” tycks numera snarast gälla vårt östra grannland.
Härom helgen var det dessutom svensk premiär för Antti J. Jokinens påkostade film Kalevala: Kullervos berättelse, en historia baserad på det finska nationaleposet. Kalevala, som på 1800-talet sammanställdes ur karelska folksagor av språkforskaren Elias Lönnrot, spelade en stor roll i byggandet av en finsk nationell identitet, och har än i dag en särställning i Finlands litteraturkanon. Kanske än mer efter att hälften av finska Karelen, sagornas hemland, förlorades till Ryssland under andra världskriget.
Vill du läsa vidare? Fortsätt genom att bli prenumerant. Om du redan är det, logga in här. 👇
Prenumerera och läs direkt!
Samtliga prenumerationer ger direkt tillgång till alla artiklar på webben samt alla exklusiva poddavsnitt. Varje torsdag får du dessutom veckans nummer i din mejlkorg eller brevlåda.
Vänsterperspektiv behövs. Ge Flamman extra skjuts med en stödprenumeration!