Ledare 14 april, 2026

Efter Orbán – testet börjar nu

Péter Magyar jublar över valsegern med en ungersk flagga i handen. Foto: Denes Erdos/AP/TT.

Viktor Orbán är äntligen borta, men frågan är vad som kommer i hans ställe. Péter Magyars seger ger hopp om reformer – men risken finns också att enväldet överlever med ett nytt ansikte.

Det ungerska valet i söndags var historiskt.

Péter Magyars valvinst är en stor seger för de liberala krafterna i Europa. Den nya regeringen väntas bli mer EU-vänlig och inte, som sin föregångare, en stoppkloss när det gäller stöd till Ukraina eller sanktioner mot Ryssland. Den kommer också sannolikt att ta itu med den vitt spridda korruptionen i Ungern. Båda dessa saker är värda att fira.

Lås upp

Vill du läsa vidare? Registrera dig för vårt nyhetsbrev och lås upp Flamman.se i 24 timmar.

Redan prenumerant? Logga in här

Vill du läsa vidare? Fortsätt genom att bli prenumerant. Om du redan är det, logga in här. 👇

Prenumerera och läs direkt!

Samtliga prenumerationer ger direkt tillgång till alla artiklar på webben samt alla exklusiva poddavsnitt. Varje torsdag får du dessutom veckans nummer i din mejlkorg eller brevlåda.

Digital månadsvis (4 nr)
79 kr
Papper månadsvis (4 nr)
119 kr
Stötta fri vänstermedia! (4 nr)

Vänsterperspektiv behövs. Ge Flamman extra skjuts med en stödprenumeration!

129 kr
Diskutera på forumet (0 svar)