Samtidigt som Ungern lämnar Viktor Orbán bakom sig kan Bulgarien vara på väg att välja en egen version av högerpopulisten – i form av en tidigare kommunistisk officer.
I centrala Sofia märks det knappast att det är valrörelse i Bulgarien, utöver några trötta plakat längs huvudlederna. En förklaring till det kan vara valtrötthet: söndagens val är det åttonde på fem år. Men i parken nedanför Nationalpalatset har ett par partier ändå halvhjärtat ställt upp sina stånd i vårsolen inför den ortodoxa påskhelgen.
Det fram till nyligen regerande högerpartiet Gerb försöker locka väljare med pappfigurer av sin starke man, den tidigare premiärministern Boyko Borisov. Han står dock skymd inne i tältet, kanske för att han inte längre är det dragplåster han en gång var: knappt någon stannar till och pratar med partifunktionärerna.
Läs direkt. Bli prenumerant!
Få tillgång till alla artiklar och exklusiva poddavsnitt. Varje torsdag får du dessutom veckans nummer i din mejlkorg eller brevlåda.
Är du redan prenumerant? Logga in
Det kan förklaras av att Gerb har suttit vid makten i olika konstellationer nästan oavbrutet sedan 2009. Partiets löfte att bekämpa korruptionen har aldrig infriats, vilket har lett till återkommande massprotester mot alla regeringar de senaste åren. Det har i sin tur gjort det svårt för partierna att bilda stabila koalitioner. Sedan februari styrs Bulgarien därför av en teknokratisk interimsregering.
På grund av partiets långa maktinnehav har Gerb och dess samarbetspartier fått öknamnet ”maffian”. Att den bilden av partiet är utbredd märks i Sofia.
Längre ned i parken står en grupp människor framför ett rött tält tillhörande det nybildade partiet Velichie (”Storhet”). En äldre kvinna kommer fram och berättar hur hon lockades till partiet som bara existerat sedan 2023.
– Jag hörde att någon i maffian skulle öppna en ny park utanför Sofia, så jag vägrade att gå dit för invigningsfirandet. Men när jag sedan gick dit såg jag hur vacker den var och jag blev stolt över att vara bulgar. Nu skjutsar jag dit folk från Sofia för guidade turer.
Parken ifråga, som grundades av partiet, är en aktivitetspark som hyllar den bulgariska historien och kulturen. Att Velichie spelar på nostalgiska och nationalromantiska känslor är uppenbart. Loggan är en fenixfågel som reser sig ur elden och längs med bården löper sirliga symboler som är misstänkt lika hakkors. Partiets nationalistiska och rysslandsvänliga inställning är en allt vanligare position i den bulgariska politiken.
– Internationella journalister kommer hit i några dagar och sedan åker de igen. Men vi bulgarer måste veta hur bra vi har det, säger kvinnan innan hon försvinner bort till en annan grupp som stannat framför tältet.
Denna linje innebär att Velichie de konkurrerar med partier som högerextrema Väckelse. I opinionsundersökningarna får Velichie och Väckelse dock bara 3 respektive 7 procent. Det parti som utmanar Gerb om regeringsbildningen är i stället Progressiva Bulgarien (PB). Partiet bildades så sent som i början av mars av den populära tidigare presidenten Rumen Radev. Han avgick från sitt främst ceremoniella ämbete i januari för att ge sig in i partipolitiken. Sedan lanseringen har PB fått omkring 32 procent i mätningarna, långt före Gerbs 20 procent och den västtillvända liberala alliansen PP-DB:s 12 procent.
Den tidigare flygofficeren Radev var medlem i kommunistpartiet före Sovjetunionens kollaps och har sagt att han inte skäms för sitt förflutna. Som opolitisk president hade han en långdragen konflikt med premiärministern Boyko Borisov. Den senare har bland annat anklagat Radev för att ha manipulerat och spritt ett ökänt foto från ett hotellrum, där Borisov syns på en säng med buntar med eurosedlar, guldtackor och en pistol på nattduksbordet.
Radevs politik kan sammanfattas som konservativ kommunismnostalgi. Liksom flera andra bulgariska partier spelar PB på nostalgin över kommunismeran, men utan något progressivt politiskt innehåll utöver en vag socialdemokrati. I praktiken innebär det ett starkt stöd för Vladimir Putins och Viktor Orbáns regeringar och hård kritik mot Ukraina och EU:s sanktioner mot Ryssland – även om Radev inte har kritiserat Bulgariens medlemskap i Nato eller EU motsatte han sig Bulgariens införande av euron vid årsskiftet.
Efter Viktor Orbáns nederlag i Ungern ser det därför ut som att Europa kan få en ny Orbán nere i sitt sydöstra hörn.