TEGUCIGALPA När detta skrivs på måndagskvällen har Patricia Troncoso Robles, en av mapucheindianernas ledare i Chile, hungerstrejkat i 104 dagar. I ett S.O.S. från ett stort antal folkrörelser i och utanför Chile kräver man att Chiles president Michele Bachelet Jeria ”stoppar den förnedrande och omänskliga behandlingen av Patricia Troncoso”.
Enligt nätverket, som består av en rad rörelser i södra Chile, har Troncoso förlorat 30 kilo och är i dag fysisk kraftlös. Karabinjärerna som lyder direkt under presidenten i Santiago anklagas för att tortera mapucheledaren. Troncoso har bundits vid sängen i sjukhuset i staden Chillán flera gånger och tvångsmatats via sonder.
Anklagad för skogsbrand
Mapuchefolkets ledare är dömd till ett tioårigt fängelsestraff, anklagad för att ha anstiftat en skogsbrand. I botten handlar det om en terroristlagstiftning från militärdiktaturens dagar där landegendomar fråntogs mapuchefolket och övertogs av mäktiga landägare, både chilenska som utländska.
Beredd att betala med sitt liv
När mapuchefolket reste sig för att ta tillbaka sina marker greps flera och ställdes inför rätta. För dem och för ursprungsbefolkningens rätt i södra Chile är Patricia Troncoso beredd att betala ett högt pris, sitt eget liv.