Markus Allard, som tidigare uteslutits ur Ung Vänster och Vänsterpartiet, bland annat efter att ha uttalat sitt stöd till Revolutionära Fronten och politiskt våld, bildar nu ett nytt parti, Örebropartiet.
– Det är inte ett politikerparti som Vänsterpartiet. Det är ett lokalt parti som vill föra vidare arbetarrörelsens ideal. Vi är inte intresserade av att förvalta det rådande samhället, säger Markus Allard på frågan om vad som skiljer Örebropartiet från V.
Läs direkt. Bli prenumerant!
Få tillgång till alla artiklar och exklusiva poddavsnitt. Varje torsdag får du dessutom veckans nummer i din mejlkorg eller brevlåda.
Är du redan prenumerant? Logga in
– Vi vill bygga upp ett alternativ genom att föra en kamp i vardagen. Försöker du göra det i Vänsterpartiet kommer du förr eller senare att bli klippt.
UV-ordförande har skrivit under
Partiet är registrerat hos valmyndigheten och planerar att ställa upp i kommun- och landstingsval. Men Hans Holberg, ordförande i Vänsterpartiet Örebro, är inte orolig för att partiet kommer ta väljare och sympatisörer från V.
– Det man kan tänka sig att de tar från oss är gänget som försökte kuppa lokalföreningen. Men annars känner vi oss trygga. Vi har vårt partiprogram och det har Markus Allard inte ställt upp på, säger han till Flamman.
Axel Frick, distriktsordförande i Ung Vänster Örebro, har skrivit under namnlistan som det nya partiet lämnat in till valmyndigheten. Men han säger att han inte är medlem i partiet.
– Jag har skrivit under listan, det är inte bindande på något sätt. Jag är medlem i Ung Vänster än så länge.
Han vill inte berätta så mycket om partiet.
– Det är bäst att du pratat med Markus Allard, det är han som har bildat partiet.
”Hör inte hemma i V”
– Det här gör det ännu tydligare att det är personer som inte hör hemma i Vänsterpartiet. Det här agerandet är inte förenligt med att vara med i V. Många som följt det här har sett att det inte stått rätt till, säger Aron Etzler, partisekreterare i Vänsterpartiet, om Örebropartiet.
Hanna Cederin, förbundssekreterare i Ung Vänster säger att förbundsledningen kommer att titta på vad som hänt.
– Vi får titta på det och prata med de berörda om hur de tänkt, men det är klart att det inte är förenligt med våra stadgar att vara med i ett annat parti.