Kultur 15 augusti, 2023

Blå nostalgi flödar när poliserna själva fattar pennan

Den kritiska blicken på den egna myndigheten lyser med sin frånvaro i de nya polisböckerna och även en viss tv-serie. Foto: Johan Nilsson/TT.

I kölvattnet av det aldrig sinande flödet av "true crime" plaskar även trött crime. Författad av poliserna själva, och med en skråmässig nostalgi över det svunna Sverige och svartsyn kring det samtida. Erik Haking reflekterar över en ny genre.

Polisbefälet Viktor Adolphson, känd under kontot YB Södermalm på X, låter i Götgatsbacken huvudkaraktären Jon Smeds, som delar tjänstegrad och utryckningsområde med Adolphson, nysta i en krogsprängning på ett Södermalm som kryllar av bohemer och pilsnerfilmsfyllon. Det vill säga långt ifrån de bostadsklippare och övremellanskiktsfigurer som befolkar stadsdelen i dag.

Annat som trängs i polisvärldsbilden är stöddiga murvlar, den enfaldiga allmänheten med mobilkamerorna i högsta hugg och asociala rättsläkare. Frånvarande är däremot den kritiska blicken på den egna myndigheten. Smeds/Adolphson är ingen Sjöwall/Wahlöö:sk Lennart Kollberg som gör upp med maktmissbruket omkring sig. Tvärtom lyfter han fram kårandan som ”för en utomstående säkert kunde te sig rå, brutal och ibland rent olämplig… som en ventil.”

Lås upp

Vill du läsa vidare? Registrera dig för vårt nyhetsbrev och lås upp Flamman.se i 24 timmar.

Redan prenumerant? Logga in här

Vill du läsa vidare? Fortsätt genom att bli prenumerant. Om du redan är det, logga in här. 👇

Prenumerera och läs direkt!

Samtliga prenumerationer ger direkt tillgång till alla artiklar på webben samt alla exklusiva poddavsnitt. Varje torsdag får du dessutom veckans nummer i din mejlkorg eller brevlåda.

Digital månadsvis (4 nr)
79 kr
Papper månadsvis (4 nr)
119 kr
Stötta fri vänstermedia! (4 nr)

Vänsterperspektiv behövs. Ge Flamman extra skjuts med en stödprenumeration!

129 kr