Utrikes 06 september, 2006

Chávez lanserar sju linjer för socialism

Hundratusentals Caracasbor mötte upp när Venezuelas president Hugo Chávez återvände från en internationell turné till Kina, Malaysia, Angola och Syrien.

I Caracas presenterade Chávez sju strategiska linjer för det ”Nationella projektet Simon Bolivár och det socialistiska Venezuela” som ska ligga till grund för landets ekonomiska och politiska utveckling fram till 2021.
Enligt Chávez handlar det om:
1. En ny socialistisk era.
2. En socialistisk produktiv ekonomisk modell.
3. En ledande revolutionär demokrati, nya folkliga maktorgan.
4. Högsta sociala lycka.
5. Ny regionalpolitik i städer, på landsbygden, utveckling av järnvägsnätet och övrig regional utveckling.
6. En ny internationell utrikespolitik, en multipluralistisk värld.
7. Venezuela som en energipolitisk internationell maktsfär.
Chávez försäkrade att regeringen kommer att påskynda de nuvarande sociala och ekonomiska reformerna och ”utlösa en våg” av nya som förbereds.
Vänsterkritik
Men inom Chávez’ egna led finns det en allt starkare kritik, som går ut på att Venezuela står inför en vattendelare, om inte revolutionen ska stagnera.
– Regeringen måste ta konfrontation mot kapitalet eller försöka hålla stånd, vilket får till följd att situationen förstelnar och löses upp. Eller slå till reträtt och då förloras allt, säger Gonzalo Gómez, grundare av den ansedda alternativa nyhetsbyrån Aporrea.
Gómez pekar på hur arbetare som tar över företag tvingas att slåss, mot både gamla kontrarevolutionära ägare och byråkrater inom myndighetsförvaltningarna.