Inrikes 05 november, 2003

KU ska avgöra Jaldungs motanmälan av JO

I somras åtalade JO Håkan Jaldung för insatserna på Hvidfeldska gymnasiet under EU-toppmötet i Göteborg 2001. Men Jaldung ansåg sig oskyldig och motanmälde JO. Nu ligger anmälan mot JO hos konstitutionsutskottet, som ska besluta hurvida åtal får väckas.

I somras åtalades den före detta länspolismästaren Håkan Jaldung för insatserna på Hvitfeldtska gymnasiet i Göteborg under EU-toppmötet 2001.
Jaldung, som gick i pension vid årsskiftet, åtalades för olaga frihetsberövande, alternativt grovt tjänstefel eller tjänstefel. Det beslutade justitieombudsmannen, JO, som lade fram åtalet.
JO skrev i somras att Jaldungs beslut om avspärrning av området kring Hvitfeldtska gymnasiet och kroppsvisitation av besökarna där saknade rättslig grund.

Men Jaldung ansåg sig oskyldigt anklagad och polisanmälde både chefsjustitieombudsmannen Claes Eklundh och överåklagare Hans Lindberg som, på JO:s uppdrag, lett förundersökningen. Han menade att de gjort sig skyldiga till grovt tjänstefel, alternativt tjänstefel.
Nu ligger Jaldungs anmälan mot JO hos riksdagens konstitutionsutskott.
Det är nu upp till konstitutions-utskottet att besluta om åtal får väckas mot JO. Kjell Svanstöm är kanslichef på JO.
Enligt honom har åtal aldrig väcks mot JO.
– Inte i modern tid. Jag har heller inte hört att det skulle ha hänt någon gång under 1800-talet, säger han.
Mats Einarsson (v), ledamot av konstitutionsutskottet, säger till Flamman att han inte kan se någon grund för att väcka åtal mot JO, men påpekar att ett beslut ännu inte är fattat.
– Utskottet har bordlagt ärendet. Rättegången mot Håkan Jaldung ligger i början på december och min uppfattning är att frågan måste avgöras innan dess.