Cirkus med eldslukande clowner i Stockholm, fotboll och klimatcafé på E4 i Umeå, gatumusikanter i Malmö och blockerat övergångsställe i Uppsala.
Det var någraera svenska städer.
I Göteborg stoppade 100 personer trafiken på Vasagatan. I Lund sjöng 50 personer allsång med klimattema.
– Vi måste inse att läget för jordens klimat är akut och att vi måste minska våra koldioxidutsläpp radikalt, säger Michaela Skoog, presskontakt för Klimax Malmö. Vi måste börja planera hela vårt samhälle efter detta faktum.
Klimataktion bildades
Närmare 250 personer deltog den 18 maj när Klimataktion höll konstituerande möte på KTH i Stockholm.
Syftet är att få till stånd en klimatrörelse som sätter press på politikerna att sluta investera i infrastruktur för ytterligare förbränning av fossila bränslen.
– Stenåldern tog inte slut för att det blev brist på stenar, sade Karin Svensson-Smith (mp).
Mötet fick hälsningar från lokala nätverk av Klimataktion som är på gång i Stockholm, Göteborg, Uppsala, Kalmar och Umeå.
– Vi har en hel fossil värld att välta och en hel planet att rädda, sade journalisten och författaren Andreas Malm.