Ett nyligen avslöjat dokument visar att Olof Palme lämnade ut namn på clartéister till CIA. Det är Dagens Nyheter som redogör för innehållet i en rapport från USA:s ambassad 1950.
Olof Palme var 23-årig studentpolitiker när han deltog i en konferens i Prag 1950. Enligt en rapport av den amerikanske rådgivaren Robert F Woodward, har Olof Palme till honom namngett tre medlemmar i Clarté, som deltagit i konferensen. De tre var advokaten och riksdagsmannen Hans Göran Franck, juristen och journalisten Gunnar Claesson och läkaren Gunnar Svantesson.
Ingemar Engman, som var verksam i hemliga underrättelsetjänsten IB, säger att Palmes kontakter ansågs positiva.
– Olof Palmes samarbete med amerikanerna och CIA var välkänt inom den militära underrättelsetjänsten, säger han till DN.
Det hemliga dokumentet är från USA:s ambassad i Stockholm 15 september 1950. Enligt dokumentet kommer Palme bara ihåg tre av namnen på de sju eller åtta kommunistiska observatörerna. De återstående fyra eller fem var med hans ord, fullständigt okända och obetydliga personer.
Helena Svantesson var gift med Gunnar Svantesson och är även hon nämnd i ett av dokumenten.
– Jag blev helt chockad och grät när jag fick höra det här, att de betraktade min man som en farlig kommunist, säger Helena Svantesson till Sydsvenskan.
Hon berättar om konferensen i Prag, där Olof Palme deltog som observatör för studentkåren i Stockholm.
– Det här var fem år efter atombomberna över Nagasaki och Hiroshima. Gunnar var en pionjär som samlade in namn för freden, säger hon till Sydsvenskan.
Enligt Helena Svantesson antyder rapporten att hon och Gunnar Svantesson var spioner.

