Opinion 01 juni, 2005

På tv

Denna vecka startar SVT:s Aki Kaurismäki-serie ”4 x Kaurismäki”.

Lördag den 4 juni, SVT2 21.15, inleds den med Mannen utan minne, en kritikerrosad film från 2002 om en man på väg till Helsingfors för att söka jobb. Han blir rånad och svårt misshandlad och förlorar allt, även sitt minne. Han hamnar i stadens utkant där han möter medmänsklighet och den stora kärleken.
På tisdag den 7 juni, SVT 22.30, sänds Kaurismäkis Bohemernas liv om en albansk flykting och målare, en poet och kompositör som träffas i Paris, utfattiga och i desperat behov av pengar.
På måndagar sänds från och med förra veckan tv-serien Rötter på SVT2, kl. 23.00. Filmatiseringen från 1977 av Alex Haleys släktkrönika blev för många svarta i USA en viktig del i återupptäckandet av sin historia. Att många av dem bara några generationer tillbaka tillhörde afrikanska släkter och hade hemland de nu inte visste ett skvatt om, kan vara svårt för infödda svenskar att förstå. På sätt och vis kan Rötter kallas svarta amerikaners motsvarighet till Vilhelm Mobergs Utvandrarna. Huvudpersonen Kunta Kinte symboliserar århundranden av förnedring av historieutplåning. I del två, som visas i veckan, färdas slavarna över Atlanten och säljs till plantageägare i Amerika.