Nu är regeringens förslag om halverad förmögenhetsskatt klart och ska skickas ut på remiss.
Redan 2005 var den borgerliga alliansen överrens om att sänka förmögenhetsskatten från 1,5 till 0,75 procent och sänkningen ska gälla alla tillgångar utom fastigheter och bostadsrätter. Man har från alliansens sida dessutom lovat att helt avskaffa förmögenhetsskatten under den här mandatperioden, skriver Dagens Nyheter.
– Nu tar vi ytterligare ett steg för att underlätta för företagare och skapa bättre förutsättningar för att det skapas fler jobb, säger finansminister Anders Borg i ett uttalande.
Regeringens syfte med ändringarna i förmögenhetsskatten är att öka tillgången på riskkapital och därmed företagens investeringar. De skriver i promemorian att förmögenhetsskatten sannolikt har bidragit till att miljardbelopp har lämnat landet. Enligt Dagens Nyheter väntas de nya reglerna kosta statskassan 1, 75 miljarder kronor och de ska tillämpas vid 2008 års taxering.
Lex Uggla avskaffas
Dessutom ingår i förslaget att den så kallade Lex Uggla, som fått sitt namn efter artisten Magnus Uggla, ska avskaffas. Skatteverket upptaxerade Magnus Uggla med drygt 14 miljoner kronor då de menade att han stoppat in privata pengar i sitt bolag för att undvika att betala förmögenhetsskatt, skriver Dagens Nyheter. Regeringen vill att alla tillgångar i ett företag ska undgå förmögenhetsbeskattning.
Finansdepartementet skriver i ett pressmeddelande att Lex Uggla ”har medfört betydande osäkerhet för många företagare och utgör idag ett hinder för företagens tillväxt. Reglerna innebär även svåra tillämpningsproblem för såväl Skatteverket som företag.”