BELGRAD Under sommaren har missnöjet växt bland anställda på flera företag i Serbien. Många av de 33.000 personer, som enligt landets fackförbund strejkar varje dag, har inte fått några sociala förmåner eller löner utbetalade på flera månader.
Blockerar trafiken
Sedan i mitten av augusti har demonstranter blockerat trafiken i timtal utanför kontoret till den serbiska privatiseringsmyndigheten i Belgrad.
Tidigare i augusti förde polisen bort hundratals arbetare som dag efter dag lade sig ned och blockerade järnvägsspåren i staden Lapovo, cirka 150 kilometer söder om Belgrad. Anledningen var att ägaren till ett privat företag som tillverkar reservdelar till bilar och elgeneratorer inte betalat ut lön till sina anställda på flera månader.
I ett uppmärksammat fall var det en anställd vid en textilfabrik i staden Raska, 254 kilometer söder om Belgrad, som skar av sitt finger i protest mot företagets nye ägare.
– Vi är desperata och oroar oss över framtiden. Vi känner oss bedragna av vår nya fabriksägare, säger Stevan Sreckovic till IPS.
Privatiseringsvåg
Han arbetar på Ikarbusfabriken, en fabrik som tillverkar bussar i stadsdelen Zemun i Belgrad. Han säger att deras fabrik bara är en av tusentals som drabbats hårt av privatiseringen.
Sedan den förre ledaren, Slobodan Milosevic, avsattes år 2000, har den serbiska regeringen satsat kraftigt på att sälja ut statliga bolag för att få fart på ekonomin. Försäljningarna har sedan 2002 gett staten motsvarande 30 miljarder kronor.
Regeringen har sålt ut 1.828 statliga företag. Ytterligare 300 ska säljas innan årets slut.