I Finland anmäldes 1 000 hatbrott förra året. Det är en ökning på nästan 20 procent jämfört med året innan. De flesta offren var antingen romer eller personer med invandrarbakgrund. Det vanligaste hatbrottet är misshandel, enligt Polisyrkeshögskolan i Finland.
– Den här utvecklingen är mycket oroande och det blir bara värre. Hela samhället måste sända starka signaler om att rasism och hatbrott inte är okej, säger polisdirektör Kari Rantama på Polisstyrelsen, till finska Yle.
Även på regeringsnivå har rapporten väckt oro. Inrikesministeriets kanslichef Rita Viljanen poängterar vikten av att kalla hatbrott och rasism vid dess rätta namn.
– Hattal på nätet till exempel, är inte saklig invandringsdebatt eller samhällelig debatt, utan rasism som uppfyller kriterierna för flera brott, säger hon i ett uttalande.
Ökning i Danmark
Även i Danmark ökar hatbrotten. Danska säkerhetspolisen har nyligen gett ut en rapport om brott som kan misstänkas ha ”extremistisk bakgrund”. Bland dessa brott syns framför allt en ökning bland brott mot homosexuella och mörkhyade. Liksom i Finland är våldsbrott vanliga.
I Sverige går det inte att se någon ökning bland det totala antalet hatbrott.
– Däremot ser vi att de olika motiven till hatbrott har omfördelats. Bland antisemitiska hatbrott har det skett en markant ökning, säger Anna Frenzel, vid Brottsförebyggande rådet.
Den största delen hatbrott som anmäls i Sverige rör främlingsfientlighet. Bland brott som misstänks ha sin grund i offrets religion anmäls flest brott riktat mot judar och därefter muslimer.
Vad de markanta ökningarna i Finland och Danmark beror på är svårt att säga, enligt Anna Frenzel.
– Man arbetar på rätt olika sätt med hatbrott i olika länder. En ökning kan bero på att polisen har fokuserat mer på hatbrott, eller att medvetenheten har höjts så fler anmäler den här typen av brott. Men om det rör sig om en reell ökning av brott, vet jag inte vad det kan bero på.

