Inrikes 11 mars, 2004

Fler långtidssjukskrivna privatanställda tjänstemän

Antalet långtidssjukskrivna bland de privatanställda tjänstemännen minskade under 2003, dock har den psykiska ohälsan under en längre tidsperiod, sedan 1998, ökat kraftigt, enligt tjänstepensionsföretaget Alecta. <br />

Den långsiktiga ökningen finns i alla åldersgrupper, men är särskilt stor hos personer i åldrarna upp till 35 år. I den gruppen har antalet nyanmälda långtidssjukskrivna med psykiskt relaterad diagnos ökat med 751 procent de senaste fem åren.

För dem i åldersgrupper över 34 år var ökningen för psykisk ohälsa under motsvarande period 327 procent.

På Alecta tror man att skillnaden mellan åldrarna kan bero på att de i den yngre gruppen har en tyngre press på sig och har svårare att bolla båda karriär och familjeliv. Antalet nyanmälda långtidssjuka med någon av de vanligaste psykiska diagnoserna, har de senaste fem åren ökat från 1 118 fall under 1998 till 5 307 år 2003.

Sammanlagt har 21 800 privatanställda tjänstemän blivit långtidssjuka under denna period.

Under 2003 rapporterades 16 452 nya långtidssjukskrivna bland de privatanställda tjänstemännen, vilket är en minskning med cirka sex procent sedan 2002. Till de vanligaste psykiska diagnoserna tillhör reaktion på svår stress, depression och utbrändhet och för att man ska räknas som långtidssjuk ska man ha varit sjukskriven i mer än 90 dagar.