Okategoriserade 22 februari, 2007

– Företaget satte pengarna före trafikanternas säkerhet

Per Johansson, fackklubbsordförande för Seko-klubb 119, kritiserade Connex för bristande säkerhet i Stockholms tunnelbana. Då fick han sparken.

I tisdags inleddes rättegången i Arbetsdomstolen mellan den avskedade Per Johansson och Veolia (tidigare Connex), som driver tunnelbanan i Stockolm. Per Johansson avskedades i oktober 2005 med motiveringen att han hade varit illojal mot företaget och för att agerat kränkande mot sina medarbetare. Per Johansson hade bland annat hårt kritiserat Connex i media för bristande säkerhet i Stockholms tunnelbana. Seko stämde i januari 2006 Connex inför Arbetsdomstolen, då de menar att Connex saknar grund för avskedandet. Seko anser att avskedandet av Per Johansson är en kränkning av föreningsrätten och har kravet att Per Johansson ska få sitt jobb tillbaka.
– Johansson har varit tuff i sin kritik mot Connex och dess bristande säkerhetsarbete. Denna kritik anser vi att han har riktad mot företaget i egenskap av en fackligt förtroendevald som värnar om arbetsmiljön och resenärernas säkerhet. Det är därför vi anser att avskedet är en kränkning mot föreningsrätten, säger Seko:s förbundsordförande Janne Rudén i ett uttalande.

Vänsterpartiet på plats
Representanter från vänsterpartiet och från Seko var på plats utanför arbetsdomstolen på tisdagen för att uppmärksamma målets betydelse. Johanna Munoz, förtroendevald i Seko klubb 120, var på plats för att ge sitt stöd till Per Johansson.
– Det här är en principfråga för mig. Det Connex har gjort är oacceptabelt, att sparka en ordförande som har kämpat för säkerheten, säger hon till Flamman.
Lars Ohly säger att målet är viktigt för alla löntagare i Sverige och det handlar om vi ska få tysta arbetsplatser i framtiden. Han säger också att det vore mycket förvånande om Seko förlorar i Arbetsdomstolen men att han ändå inte kommer att kunna få sitt jobb tillbaka på grund av en paragraf i LAS, lagen om anställningsskydd. Den säger nämligen att en arbetsgivare som fällts för ogiltigt avskedande får betala skadestånd till den anställda men behöver inte ge personen sitt jobb tillbaka. Skadeståndet uppgår till mellan 16 och 32 månadslöner (upp till 48 månadslöner om personen är över 60 år) beroende på hur länge personen har varit anställd.
– Det bästa han (Per Johansson) kan uppnå är ett saftigt skadestånd. Plus att vi kan räcka lång näsa åt Connex. Men vi har försökt ändra detta att företag kan köpa ut de anställda. Vi vill att ett företag som har avskedat någon i strid mot lagen ska kunna dömas till att låta personen i fråga jobba kvar. Så är det till exempel i Norge, då får personen återupprättelse och inte bara skadestånd, säger Lars Ohly till Flamman.

Facket enda skyddet
Riksdagsledamoten Josefin Brink (v) säger också att det mesta tyder på att Seko kommer att vinna. Hon menar målet är av principiell betydelse.
– Det är ett jätteviktigt principiellt mål, de vill tysta en obekväm facklig röst. Det har blivit ett hårdare klimat, en kultur som håller på att breda ut sig där man vill göra sig av med obekväma fackliga röster, säger hon till Flamman.
Johanna Munoz säger att målet är historiskt för alla ”sekoiter”. Hon menar också att det enda skyddet för de anställda som finns är facket och att nu när alliansen sitter i regeringen, måste facket bli starkare eftersom de vill försämra kollektivavtal och göra facken svagare.
– Vi möter ett stort korrumperat företag som sätter pengar före säkerhet, säger hon till Flamman.
Rättegången beräknas vara avslutad idag torsdag.