Riksdagen har flera gånger tidigare sagt nej till folkpartimotioner om totalöversyn av socialförsäkringarna. Ändå driver regeringen nu igenom detta. Huvudargumentet är att den åldrande befolkningen kan innebära nya hot mot försäkringarnas försörjning.
– Rent finansiellt finns det ingen anledning för regeringen att oroa sig, säger Ulla Hoffmann och påpekar att sjukförsäkringssystemet går med cirka 100 miljarder i överskott.
– Det handlar om något annat – budgettaken.
I november förra året, samma dag som riksdagen avslagit ännu en fp-motion, gick Göran Persson ändå Bo Könberg (fp) till mötes och utlovade en upprepning av pensionsöverenskommelsen, med mer individuell finansiering av försäkringarna. Ledande vänsterpartister har för Flamman tidigare uppgett att detta i så fall vore droppen för budgetsamarbetet.
Men några sådana signaler har inte hörts i samband med den nu presenterade utredningen.
– Vi kommer att bekämpa varje försämring av socialförsäkringarna, lovade Lars Ohly i fredags.