Okategoriserade 26 maj, 2011

MP: riskkapitalister bort från friskolan

Vinster i skolan blev kanske det som debatterades hårdast på Miljöpartiets kongress. Resultatet blev en hårdare inställning mot vinstdrivande friskolor.

Miljöpartiet vill förbjuda företag att driva skolor i vinstsyfte. Det beslutade partiets kongress i helgen. MP, som är varma friskoleanhängare, har tidigare haft en skrivelse i sitt partiprogram om att Skolinspektionen ska kunna förbjuda företag att ta ut vinster om skolan brister i kvalitet, men den har inte varit så tydlig och inte alltid efterlevts i praktiken, enligt partiets skolpolitiska talesperson Jabar Amin.
– Vårt agerande och den politik vi fört har inte alltid varit så tydlig som kongressen ville ha den, säger han till Flamman.
Vinster inom skolan blev en av de hetaste frågorna på kongressen, vid sidan av striden om den kvinnliga språkrörsposten. En grupp ville förbjuda vinstuttag inom skolan helt och hållet, medan andra påtalade att det kunde vara svårt att driva friskolor över huvud taget då. Det blev ändå en tydlig majoritet för förslaget som vann.
– Vi har sagt att företag vars syfte är vinst inte ska få driva skolor. Skolan är ingen handelsvara, utan ska stödja och utveckla eleven, inte ge avkastning. Det är en tydlig markering mot riskkapitalbolag vars enda syfte är att ta ut vinst.
Hur drar man gränsen mellan företag som driver skolor i vinstsyfte och andra friskolor som råkar gå plus?
– Vi kommer att ha sådana diskussioner när vi analyserat beslutet i riksdagsgruppen. Men vi har ett tydligt beslut från kongressen.

Välkomnar beslut

Från Vänsterpartiets håll, som länge varit det enda riksdagspartiet som drivit frågan välkomnar man  beslutet.
– Det är en uppsträckning av ledningen i Miljöpartiet som har varit vänligt inställd till vinster i skolan och ett bra tydliggörande, säger Rossana Dinamarca, skolpolitisk talesperson i Vänsterpartiet.
Hon pekar på att det finns regleringar mot vinster i både Norge, Finland och Danmark.
– Det är orimligt att skattepengar ska gå till vinster för företag.
Skolminister Jan Björklund (FP) har lovat att tillsätta en utredning kring vinster inom skolan.