Den brasilianska biffens väg från betesmarkerna till din lokala köttdisk är lång och hemlighetsfull. Men genom att bygga upp ett oberoende spårningssystem tillsammans med brasilianska urfolk, jordbruksarbetares fackförbund, satellitbildsgranskare och frivilliga spanare i Europa, har den brasilianska journalisten Marcel Gomes lyckats avslöja hur kött från illegalt avskogade områden säljs till europeiska konsumenter.
Det handlar om avskogning av såväl Amazonas regnskog som den enorma Cerrado-savannen och den tropiska våtmarken Pantanal, som alla präglas av en stor artrikedom och fungerar som viktiga kolsänkor för klimatet. Granskningen har fokuserat på det brasilianska företaget JBS som är världens största köttförädlingsföretag och står för en tredjedel av Brasiliens nötköttsexport.
Läs direkt. Bli prenumerant!
Få tillgång till alla artiklar och exklusiva poddavsnitt. Varje torsdag får du dessutom veckans nummer i din mejlkorg eller brevlåda.
Är du redan prenumerant? Logga in
Under 2021 började Marcel Gomes medieorganisation Repórter Brasil tillsammans med miljöorganisationen Mighty Earth att konfrontera livsmedelskedjor i Nederländerna, Belgien, Frankrike och Storbritannien med sina bevis, vilket fick Carrefour, Lidl, Sainsbury och tre andra kedjor i dessa länder att lova att permanent upphöra med försäljningen av nötkött från JBS, och i vissa fall allt nötkött från Brasilien.
För sin granskning och sitt kampanjarbete belönades Marcel Gomes (bilden) i förra veckan med Goldmans miljöpris – även känt som det ”gröna Nobelpriset” – för Syd- och Centralamerika, tillsammans med sex miljöaktivister från andra världsdelar.
”Vi är hoppfulla om att det momentum vi satt igång kommer att fortsätta så att andra europeiska länder också blir en del av rörelsen”, skriver Marcel Gomes i ett mejl till Flamman.
Han noterar att även den tyska matkedjan Metro Germany sedan 2022 slutat sälja kött från JBS. I Sverige tycks avslöjandena dock inte ha haft någon effekt på försäljningen av JBS brasilianska nötkött. Tvärtom tyder de senaste siffrorna från Livsmedelsverket på att direktimporten ökar kraftigt i år.
Företaget Norvida står för merparten av importen av JBS kött till Sverige, och levererar det till alla de största matkedjorna i Sverige: ICA, Coop, Hemköp och Willys.
Människorättsorganisationen Amazon Watch Sverige har bedrivit påverkansarbete mot Norvida med anklagelser om att JBS kränker urfolksrättigheter i samband med att deras områden skövlas och omvandlas till betesmark.
– Norvida ville först inte prata med oss. Men när vi kontaktade deras kunder – Coop och andra – så ville Norvida plötsligt också vara med på mötena, säger Alex Brekke (bilden), generalsekreterare för Amazon Watch Sverige.
Calle Ramvall är hållbarhetsansvarig på Norvida.
– Jag uppfattade att Amazon Watch bara ville att vi skulle bojkotta Brasilien. Men vi tror tvärtom att en bojkott inte är någon lösning, och vi ser att JBS jobbar aktivt med problemen.
Han påpekar att JBS medgivit att omkring 9 000 boskapsdjur kommit från illegalt avskogade områden, men att det i dessa fall handlat om att JBS lurats av sina underleverantörer genom så kallad boskapstvätt där boskap i hemlighet flyttas från illegala till legala gårdar.
– Man måste också sätta siffran i perspektiv: 9 000 djur under fem års tid, då JBS slaktade 64 miljoner djur totalt i Brasilien.
Men Repórter Brasil, Greenpeace och Amnesty International har även avslöjat flera fall där JBS själva transporterat boskap från illegalt avskogade gårdar till godkända gårdar.
Ni litar ändå på JBS?
– JBS är ett enormt stort företag och det finns en risk att det förekommer oegentligheter på vissa nivåer. Men vi känner oss trygga med att det inte förekommer på de anläggningar där vi jobbar. Vi har ett kontor med tre anställda i Brasilien och vi gör egna kontroller, säger Calle Ramvall (bilden).
Han påpekar också att Norvida inte köper kött från gårdar i någon av delstaterna där Amazonas regnskog ligger, vilket även ICA, Coop och Axfood (som äger Hemköp och Willys) lyfter fram i sina mejlsvar till Flamman.
– Med sådana geografiska korridorer blir det dyrt och besvärligt att transportera djur från regnskogsområden till anläggningarna där vi producerar, och det ger en ytterligare säkerhet.
Men Cerrado-savannen avskogas ju också illegalt.
– Den stora avskogningsfronten på Cerradon är i nordost. Där producerar vi inte heller, just för att undvika detta, säger Calle Ramvall.
Organisationer som Amnesty International har länge kritiserat JBS för att inte agera tillräckligt mot illegala underleverantörer. Men enligt Calle Ramvall har Norvida tillsammans med den brasilianska köttbranschen nu tagit fram ett gemensamt förslag om att införa ett fullständigt djurregister som ska göra det möjligt att spåra djuren ända från födseln.
– Den brasilianska regeringen har gett positiva besked om att den ämnar införa ett sådant system. Det skulle göra att vi slipper det geografiska skyddet. Hade vi valt att bojkotta Brasilien så hade vi inte kunnat vara med och påverka i den här riktningen.
Alex Brekke på Amazon Watch Sverige delar inte den positiva bilden.
– Om man köper kött från Brasilien så är risken väldigt stor att det har påverkat regnskogen. Det är bättre att köpa så lokalt som möjligt. Men vi borde också ändra våra traditioner, som att sluta äta oxfilé på nyår. För när alla ska ha oxfilé på samma gång, räcker inte den svenska oxfilén till och man måste importera stora mängder, bland annat från Brasilien.
Men Alex Brekke vill inte lägga hela ansvaret på konsumenten.
– Det är ofta JBS kött som är det billigaste. Det är svårt för en ensamstående förälder som inte har så mycket pengar att köpa ett mycket dyrare ekologiskt kött. Därför borde man ta bort momsen på allt som är ekologiskt.