Lennart Svensson har förklarat att han vägrar medverka till att strejkbrytare låser upp dörrar när konflikten utvidgas till att också gälla Mölndals kommun den 26 maj.
– De som har valt mig har ett annat sätt att se på arbetsgivarrollen. De förväntar sig inte att vi ska gå ut och öppna upp dörrar och städa toaletter under en pågående strejk, säger Lennart Svensson till Flamman.
Mölndalsmoderaten Hans Bergfelt kräver nu Lennart Svenssons avgång.
– Om Lennart Svensson inte klarar denna arbetsgivarroll på grund av sin vänsterideologi så kan han inte vara ordförande i en kommunal nämnd, säger Bergfelt till Göteborgsposten.
Även ordföranden i gymnasienämnden i Mölndal är vänsterpartist. Inte heller hon tänker delta i några aktioner som kan betecknas som strejkbryteri. Hans Bergfelt kräver nu även hennes avgång.
På onsdagen, efter Flammans pressläggning, diskuterade Barn- och utbildningnämnden i Mölndal frågan. Enligt Lennart Svensson kommer han troligen bli ensam om att motsätta sig att gå in i strejken.
– Jag får troligen reservera mig. Jag vet att jag kanske inte har stöd i lagstiftning och av Kommunförbundet, men jag står fast. Då får de väl tricka mig. Det kanske är vänsterperspektivet eller något, men jag kan inte se hur jag ska gå mina väljare till mötes genom att gå in och utföra det här arbetet.
– Om revisorerna säger att jag inte utfört det jag ska eller inte fullgjort mitt uppdrag då får jag väl lämna in. Men det tror jag inte sker, tillägger han.
Även kommunstyrelsens ordförande, socialdemokraten Bengt Odlöw, vägrar ställa upp på strejkbryteriet.
– Den enda lokal jag tänker låsa upp är stadshuset, säger han i en kommentar.
Vägrar bli strejkbrytare – krävs på avgång
Vänsterpartister i vissa delar av landet agerar strejkbrytare under den pågående kommunalstrejken. Men i Mölndal blossar en politisk strid upp kring den vänsterpartistiske ordföranden i barn- och utbildningsnämnden, Lennart Svensson. <br />