Motdemonstranterna bestod delvis av autonoma men också av förbipasserande göteborgare och yngre invandrare.
Det var vid halv tretiden på eftermiddagen som motdemonstranterna samlades i Brunnsparken i Göteborg, för att demonstrera mot Nationaldemokraternas planerade manifestation. Motdemonstranterna var på plats drygt två timmar innan Nationaldemokraterna, i fyra bussar, anlände till platsen.
Polisen spärrade av området runt Tyska kyrkan och Tyska bron, vilket tvingade nationaldemokraterna och motdemonstranterna att samlas på var sin sida av kanalen.
Aktiviteterna runt Brunnsparken höll på i drygt fem timmar. Ägg och flaskor kastades av motdemonstranterna.
Även gatstenar förekom när ett fåtal maskerade motdemonstranter försökte ta sig igenom polisens avspärrning.
Nationaldemokraterna höll sin manifestation under parollen ”EU ut ur Sverige” som applåderades av de 200 hundra ditresta nationaldemokraterna.
Motdemonstranterna lyckades väl med att få manifestationen att se liten och ensam ut. När nationaldemokraterna började marschera iväg blev de genast inkommenderade i bussarna av polisen, och lämnade platsen.
Motdemonstranterna var delvis från Alarm och Rättvisepartiet Socialistern samt autonoma, som gick under namnet Göteborgare mot rasism, men större delen bestod av invandrarungdomar och förbipasserande göteborgare som visade sin upprördhet över nationaldemokraternas besök.
Under nästan fyra timmar var all spårvangstrafik lamslagen i Brunnsparken till följd av demonstrationen.
Den polisära insatsen visar på att man lärt av sitt misstag vid toppmötet 2001.
Den kunde på ett effektivt sätt hålla isär de olika demonstranterna.
De runt 500 motdemonstranterna avlägsnades vid 18-tiden i samband med att nationaldemokraterna lämnade platsen.