Det är farligt att förlita sig på ett enda lands valuta när kristider råder. Det skriver Kinas centralbankschef Zhou Xiaochuan skriver i en debattartikel. Istället vill han se en ny, global valuta.
Inför G20-mötet i London den 2 april sätter Kina, med stöd av Ryssland, press på västvärldens ledare. Enligt Zhou skulle den nya valutan hanteras av Internationella valutafonden (IMF). Valutan skulle användas för handel, investeringar, för världsmarknadspriser på diverse basvaror och även för de multinationella företagens bokföring.
Kollaps efter Vietnam
Värdet på den globala valutan skulle kunna kopplas till värdet på de andelar i IMF:s 185, så kallade Special Drawing Rights, som medlemsländerna äger, skriver Zhou. Därmed skulle valutans värde inte falla även om enskilda länder hamnar i kris.
Bakgrunden till utspelet är att Kinas finanssystem är beroende av USA:s valuta. USA ekonomiska kris har drabbat den kinesiska ekonomin hårt, och det finns farhågor att USA:s krishantering kan förvärra effekterna ytterligare. Det kinesiska utspelet kommer, talande nog, just efter att USA har lånat 1.000 miljarder dollar av Kina, vilket ökar Kinas och USA:s ömsesidiga beroende än mer.
I sammanhanget kan man påminna om efterkrigstidens Bretton Woods-system som använde just dollarn som en gemensam myntfot. När USA:s krig i Vietnam slukade allt större summor och sparkade i gång en galopperande inflation i USA, försvagades den globala handelns ledande valuta så pass mycket att andra länder fick investera ofantliga summor i valutastödköp för att stabilisera sina egna valutor. Till slut kollapsade Bretton Woods-systemet.

