Med motorcykel tar det minst två dagar. Tre om du åker buss, såvida inget oförutsett händer. Trots detta ligger byn Thabang, en viktig plats för det maoistiska upproret i Nepal (1996–2006), bara 400 kilometer från Katmandu – i landets centrala västra del. Men vilken prövning!
På landets huvudled Mahendra-motorvägen, uppkallad efter en tidigare kung av Nepal, pågår enorma breddningsarbeten som aldrig verkar ta slut. Man kör i 20 kilometer i timmen, med en öm rygg, konstant inandandes damm. Och det är inte det värsta. När man lämnar ”motorvägen” och kör upp mot Himalayas fot, ersätts asfalten av spår som grävts ut med grävmaskiner. Under varje monsunperiod, omkring juni, flödar strömmar av lera och sten över de enkla jordvägarna. Maskinerna återvänder sedan för att angripa klipporna, till stor förtret för vandrare från hela världen.
– För mig är Annapurna-rundan över, beklagar sig en webbdesigner från Kalifornien.
– För tio år sedan levde folk i sina byar som hänger på berget, avskurna från omvärlden. Det var verkligen autentiskt! Nu blir man konstant omkörd av jeepar som drar upp tonvis med damm rakt i ansiktet.
2023 tog Nepal emot över en miljon turister, varav 53 procent var asiater (främst indier, kineser eller koreaner) – en återgång till nivån före coronapandemin. Bland dessa kom 14 procent för att vandra i bergen, varav 500 försökte nå toppen av det numera överfulla Mount Everest. Men nepaleserna har annat att tänka på än vandrarnas motgångar eller influeraren Inoxtag, som beslutade sig för att bestiga ”världens tak” och göra en dokumentär om det.
– Motorvägen har förändrat vårt liv! utbrister fru Laxmi Pun Magar, en invånare i Thabang.
Det är en åsikt hon delar med alla vi har träffat i Himalayas fotregion, där 45 procent av Nepals befolkning bor.
– Förr tog det tre dagar att gå till staden. Många kvinnor dog under förlossning eftersom de inte kunde ta sig till sjukhuset. Och vi hade inte ens elektricitet!
Att komma hit efter två dagars resa är en överraskning. På långt håll ser det ut som en gammal stenby på bergssidan, med sina blåmålade tak, omgiven av terrasserade fält. Varje familj odlar vete, korn eller hirs. Risfälten ligger längre ned, vid floden där det potentiellt farliga smältvattnet från Himalayas glaciärer flyter. Nepal är ett av de länder i världen som påverkas mest av klimatförändringarna, som smälter glaciärerna och hotar att bryta moränerna som håller sjöarnas vatten. Kvinnor och unga flickor bär tunga bördor i korgar av rotting på ryggen med ved, ris, cement eller sten.
Vill du läsa vidare? Fortsätt genom att bli prenumerant. Om du redan är det, logga in här. 👇
Prenumerera och läs direkt!
Samtliga prenumerationer ger direkt tillgång till alla artiklar på webben samt alla exklusiva poddavsnitt. Varje torsdag får du dessutom veckans nummer i din mejlkorg eller brevlåda.
Vänsterperspektiv behövs. Ge Flamman extra skjuts med en stödprenumeration!

